SPP a ČEZ budú ekologizovať. V spoločnom podniku

Energeticky efektívnejšie vybavenie budov, ekologické inovácie a garantované úspory. Slovenský plynárenský priemysel má s Českými energetickými závodmi založiť spoločný podnik.

Ste za transformáciu slovenskej energetiky na výraznejšie zapojenie obnoviteľných zdrojov?

Hoci o ňom minister hospodárstva Slovenskej republiky Peter Žiga hovorí ako o hotovej veci, samotné podniky tvrdenia mieria. „Rokovania medzi SPP a spoločnosťou ČEZ zamerané na vytvorenie spoločného podniku, ktorý by mal poskytovať ESCO služby stále pokračujú,“ uvádza pre Biztweet hovorca Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Ondrej Šebesta.

Rokovania potvrdzuje aj hovorca Českých energetických závodov (ČEZ) Roman Gazdík, ale naznačuje, že iniciatíva prichádza viac zo slovenskej strany. Tá pochádza z plánov ministerstva hospodárstva, ktoré ako zástupca štátu SPP ovláda.

„SPP vidí veľký potenciál v oblasti poskytovania garantovaných energetických služieb a chce sa na ponuke týchto služieb aktívne podieľať. Našim zákazníkom chceme ponúknuť zníženie spotreby energie prostredníctvom garantovaných úspor, zvýšenie hodnoty ich budov a zariadení, zlepšenie vnútorného prostredia v budovách, zníženie rozpočtu na prevádzku budov a zariadení a zároveň  príspevok k plneniu cieľov v oblasti životného prostredia a ochrany klímy,“ hovorí Ondrej Šebesta.

Čítajte aj:

Nafta chce rozširovať ťažbu v Trakoviciach

TurkStream má siahať až na Slovensko

Nafta chce kúpiť britské plynové zásobníky

Spoločný podnik teraz čaká hlavne na budúci postup slovenskej vlády. Tá stále nesplnila sľub vytvorenia štátneho energetického holdingu, pod ktorý má SPP včleniť. Pokiaľ nebude jasné, či sa bude projekt, opakovane potvrdzovaný ministrom Žigom , skutočne realizovať, zrejme nebude dochádzať ani k významnejším strategickým projektom. Naopak vládna podpora projektu by mohla veci urýchliť.

Spoločný projekt s ČEZ by sa realizoval spojením SPP a ČEZ ESCO. Dcérska firma českej pološtátnej spoločnosti sa zameriava na energetické úspory, inštaláciu a prevádzku moderných energetických zariadení a ďalšie súvisiace služby. Pre českú stranu by bolo atraktívne získať spojením s SPP zákazníkov slovenskej strany. A to hlavne o firmy a verejné inštitúcie.

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope