Jozef Janov. Nádej Penty boduje po boku Babiša

Bývalý investičný riaditeľ Penty Jozef Janov spojil sily s českým premiérom. Po boku oligarchu Babiša hrá viac na vlastné tričko.

Jedno z najpriamejších zapojení českého premiéra a Slováka Andreja Babiša do stredoeurópskeho obchodu je možné zdokumentovať prostredníctvom fondu Hartenberg. Ide o spoločnosť investujúcu hlavne v zdravotníctve, kde využíva know-how priekopníkov súkromného zdravotníckeho finančníctva – skupiny Penta.

Aby to bolo možné, je dôležité meno partnera Babiša v tomto biznise - Jozefa Janova. Ide o dlhoročného manažéra finančnej skupiny Penta, ktorý to v jej štruktúrach dotiahol až na niekoľkoročnú pozíciu investičného riaditeľa. Možno teda povedať, že rozhodoval o väčšine najdôležitejšieho biznisu agresívnej československej skupiny.

Potvrdil to svojím podpisom pod nákupom a následným predajom Severomoravských vodovodov a kanalizácií Ostrava, biznisu Fortuny, obchodnej siete Žabka či obchodnej skupiny Empik. Podľa nepotvrdených špekulácií dokonca dostal ponuku stať sa partnerom skupiny Penta, odmietol však a rozhodol spojiť sily s Andrejom Babišom.

Babišove skúmavky

Z Penty sebou k politicky aktívnemu oligarchovi doniesol tiež zámer ráznejšie zaútočiť na sektor zdravotníctva. A už čoskoro zámer napĺňal. Okrem siete súkromných kliník Future Life kúpila spoločnosť tiež polikliniku v pražských Modřanoch. "Najbližšie 3 roky budú v znamení rozsiahlych investícií do rozvoja existujúcich kliník, ale tiež do akvizícií," sľuboval v tom čase na sklonku roku 2016 v rozhovore pre Biztweet Jozef Janov.

Z Bureše Babišem viete objednať v eshope, alebo jednoduchým mailom na adrese marketing@biztweet.eu. K dispozícii je aj slovenská verzia Z Bureša Babišom.

To, že by sa inšpiroval stratégiou, ktorú do istej miery pripravoval pre Pentu, vtedy odmietol. Jedným dychom dodal, že Hartenberg pôjde najmä do oblasti umelého oplodnenia, genetiky, komplexnej zdravotnej starostlivosti o ženy, teda oblastí, po ktorých poškuľuje aj jeho bývalá finančná skupina.

Práve starostlivosť o ženy a biznis reprodukčných kliník však na konci toho istého roka vážne pošramotil kvalitatívne renomé značiek patriacich pod tento sektor Hartenbergu. Brnenská klinika Reprofit zamenila embryá pri aplikácii dvom matkám.

Čítajte aj:

Skyside a Škorec. Ako skončila košická šťuka na suchu?

Igor Ledecký: Tajomný Rus zakorenil na Slovensku

Daniel J. Krátky pre Biztweet: Vlastníme aktíva za 90 miliónov

Jozef Janov: Najbližšie 3 roky budú v znamení rozsiahlych investícií

Žiadna z kontrol však podľa úradu nezistila závažné porušenia zákona o ľudských tkanivách a bunkách a za pochybenie pyká len embryológ. Posolstvo "Babišova klinika zamenila embryá" však obletelo nielen české médiá.

Okrem Reprofitu patrí k reprodukčnej skupine Hartenbergu tiež GynCentrum, či firma Pleuran, ktorá vyrába a predáva potravinové doplnky. FutureLife tiež v marci 2017 pohltil Královohradeckú kliniku hepato-gastroenterológie HK zameriavajúce sa na ochorenia pečene a zažívanie.

Investičná spoločnosť Hartenberg však rozhodila siete aj do ďalších odborov a regiónov. V Poľsku poslúžila ako prostredník k prieniku Babiša na potravinársky trh v Poľsku cez firmu Good Food, na severe Česka zas nakupoval kancelárske priestory projektu Orchard Office Park. Práve ostravský projekt je aj prvým zúročeným biznisom Hartenbergu, ktorý kancelársky komplex na prelome rokov 2018 a 2019 predal fondu BHS Real Estate Fund SICAV.

Fond nefond

Hartenberg Holding bol teda za krátku dobu veľmi úspešným projektom. Narazil však na rovnaký problém ako mnoho ďalších podnikateľských aktivít Andreja Babiša, a to jeho nepochopenie pojmu konfliktu záujmov. Zrejme práve kvôli vlastnej angažovanosti vo vládnej koalícii preniesol zdravotnícky biznis na Hartenberg, ktorý označil za fond. Čo podniku uškodilo ešte viac, pridal tiež pre neho typické, v času sa meniace protirečenia.

Zo začiatku na otázky novinárov reagoval vysvetlením, že Hartenberg je fond, ktorý zriadil, aby mohol bez vlastného vplyvu peniaze ďalej investovať aj počas politickej kariéry. "Ja v zdravotníctve nepodnikám, ja som dal peniaze do fondu, ktorý kupuje nemocnice od súkromných lekárov," povedal Babiš v superdebate Českej televízie pred krajskými voľbami.

Nohy mu potom celkom silno podkopla Česká národná banka. Nič netušiaci občan by síce mohol veriť tomu, že je Hartenberg skutočným fondom, teda subjektom, kde je viac rôznych investorov a o tom, čo s ich peniazmi bude rozhoduje nezávislá výkonná zložka, problém je však v tom, že Hartenberg, aj keď charakteristiku fond používa, fondom nie je. Potvrdila to Česká národná banka, na Babišovom správaní však nič nezmenila.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb