Majiteľ Čapího hnízda slúži Babišovi aj na Slovensku

Firma, ktorá oligarchu a českého premiéra Andreja Babiša spája s podozreniami z dotačných podvodov, ovplyvňovania policajného vyšetrovania a únosu svojho syna, operuje aj na Slovensku. Ani tu sa nevyhla kontroverziám.

Ide o spoločnosť Imoba, naviazanú priamo na Andreja Babiša. Tá sa okrem investícií do reštauračného biznisu, či realít venuje súkromným investíciám Babiša. V jej predstavenstve pôsobila tiež Monika Babišová a deti českého premiéra.

Blonďavá o dvadsať rokov mladšia femme fatale českého premiéra skončila vo vedení firmy v lete 2018, deti, ktoré Babiš označuje za psychicky nemocné, skončili vo firme po začatí policajného vyšetrovania podozrení z podvodov spoločnosti v prípade Čapího hnízda.

Samotný Babiš dlho tvrdil, že o aktivitách firmy Imoba nevedel, lebo s Čapím hnízdom podľa jeho tvrdenia nič nemal.

,,Ja osobne som nikdy nebol akcionárom ani vlastníkom Čapího hnízda. Rovnako tak v čase podania žiadosti na európsku dotáciu v roku 2008 nebola žiadna firma Agrofertu akcionárom alebo majiteľom farmy Čapí hnízdo," uviedol v prvej fáze obhajoby Andrej Babiš na svojom facebookovom profile.

Akciová spoločnosť Čapí hnízdo mala dlho anonymného majiteľa. To sa zmenilo až v roku 2014, kedy farmu prevzal viditeľne Agrofert a včlenil ju pod príbuznú spoločnosť Imoba.

Kamaráti a rodina do dažďa

Problémom však zostalo, že Andrej Babiš naďalej odmietal spojenie s farmou. Tá totiž čerpala európske fondy, pričom jej nárok bol neskôr spochybnený a vyšetrovaný európskym úradom pre boj proti podvodom.

Spoločnosť Imoba bola založená v roku 1999 celoživotným obchodným partnerom Andreja Babiša Jiřím Haspeklom, ktorý je zároveň Babišov právnik.

Firmu striedavo vlastnil holding Agrofert a jeho švajčiarska dcérska firma Fertagra. Od januára 2014 patrí pod spoločnosť SynBiol. O osobnejšom prepojení spoločnosti s Andrejom Babišom svedčí fakt, že členkou predstavenstva Imoba bola od decembra 2016 jeho partnerka Monika Babišová. V rokoch minulých bola priamo v predstavenstve tiež Babišova dcéra Adriana.

Imoba

Zdroj:hlidacipes.org

Imoba na seba upútala pozornosť nielen podozrivým vylákaním eurofondov, ale aj výhodným nákupom pôdy okolo farmy Čapí hnízdo. Spoločnosť v rokoch 2006 až 2011 nakupovala pozemky s celkovou rozlohou okolo 150 tisíc metrov štvorcových. Nakúpené pozemky po krátkej dobe odpredala Riaditeľstvu ciest a diaľnic.

Kým ešte v roku 2014 cenu pozemkov Imoby pri Olbramoviciach o celkovej výmere 16 218 metrov štvorcových znalec odhadol na 468540 korún, o rok, kedy Imoba pozemky predávala, zinkasovala za rovnaké parcely 3,75 milióna českých korún.

Výhodná novela

Dôvodom bola novela zákona. Umožnila zvýšenie výkupných cien pozemkov pre stavby ciest. Navrhol ju minister dopravy za Babišovo hnutie ANO Antonín Prachař. Práve tento fakt sa nepáčil majiteľom susedných pozemkov pri obci. Tí totiž často predali pozemky riaditeľstvu ciest krátko pred prijatím novely zákona, o ktorej nič nevedeli.

Imoba zgrupuje aj ďalšie súkromné investície Andreja Babiša. Firma v roku 2015 oznámila zámer vybudovať v Průhoniciach pri Prahe rozsiahly developerský projekt. Počíta v ňom s výstavbou 56 víl s plochou okolo 300 metrov štvorcových a s parcelami až 2500 metrov štvorcových.

Z Bureše Babišem viete objednať v eshope, alebo jednoduchým mailom na adrese marketing@biztweet.eu. K dispozícii je aj slovenská verzia Z Bureša Babišom.

Spoločnosť spravuje ďalších 12 majetkovo prepojených firiem. Okrem Česka je previazaná tiež s dvoma firmami na Slovensku a tromi vo Francúzsku.

Michelinská reštaurácia

Firmy z krajiny galského kohúta sídlia v dedine Mougins na Azúrovom pobreží vo Francúzsku, kde jedna z firiem - Exorep údajne prevádzkuje luxusnú reštauráciu Paloma. Tá sa môže pochváliť michelinskou hviezdou.

Na Slovensku ide taktiež o exkluzívne nástroje Babišovho vplyvu. Prvá z firiem patriacich Imobe – Port Service Bratislava, spája českého premiéra so slovenským Smerom-SD. Babiš totiž v štatutárnych orgánoch firmy sedel s exministrom hospodárstva Pavlom Pavlisom. Český predseda vlády v minulosti v rozhovore pre magazín Týždeň povedal, že sa s Pavlisom vídava približne raz ročne - pri spoločenských udalostiach bývalých kolegov z Petrimexu.

Čítajte aj:

Duslo má daňové prázdniny. Štát výšku pomoci utajuje

Babiš zažaluje Slovensko

Z Bureša Babišom: Kde to všetko začalo a kde vznikol zárodok oligarchu

Pozornosť si iste zasluhuje aj fakt, že práve Pavlis odsúhlasil rekordnú dotáciu 58 miliónov eur pre Duslo Šaľa Andreja Babiša. Doteraz ide o najvyššiu štátnu dotáciu v slovenskej samostatnej histórii.

Politickým lobbingom sa iste zaoberá aj druhá z firiem, ktoré Imoba zastrešuje na Slovensku – tenisový klub TK Slávia Agrofert.

Tenis s politikmi

Kľúčovým človekom pre Babišov lobing skrz šport je známy slovenský tenisový manager Igor Moška. Generálny sekretár Slovenský tenisového zväzu je v tenisovom podniku Babiša zapojený od samého počiatku. Od roku 2010 je tiež v predstavenstve Tenisového klubu Slávia Agrofert Bratislava.

Moška sa s Andrejom Babišom zoznámil cez mladšieho brata oligarchu a politika - Alexandra. Igor Moška s ním spolupracoval v podniku zahraničného obchodu Omnia, ktorý sa zaoberal dovozom a vývozom spotrebnej techniky.

Babiš sa v minulosti chválil, že na tenisových kurtoch svojich klubov pravidelne trávi čas s vrcholnými predstaviteľmi slovenských vlád a biznisovými spojencami.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

 

Odomknúť článok

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb