11 najlepšie zarábajúcich reťazcov. Kto je kráľom Slovenska?

Tesco, Lidl, či Billa? Prehľad jedenástich najlepšie zarábajúcich obchodných reťazcov na Slovensku.

Nemecký obchodný reťazec Lidl otvoril na Slovensku už svoju 133. predajňu. Potraviny, ale aj iný tovar, bude predávať v novom banskobystrickom nákupnom centre Point. Hoci miesto, kde sa dajú nakúpiť potraviny, je v nákupnom centre v podstate nevyhnutnosť, Lidl sa týmto krokom snaží vyrovnať svojím konkurentom. Napríklad rakúsky reťazec Billa otvoril koncom septembra na Slovensku už svoju stopäťdesiatu predajňu.

Jej šéf Dariusz Bator sa pritom v rozhovore pre odborný magazín Tovar & Predaj nechal počuť, že sa chcú na Slovensku dostať až na číslo 200. Napriek tomuto ambicióznemu plánu je Billa na Slovensku v porovnaní s ostatnými zahraničnými reťazcami stále trpaslík. Teda aspoň čo sa týka tržieb.

V súvislosti s plánom Billy stať sa najrozšírenejším reťazcom na Slovensku sa spomínalo najmä to, že sa chce dotiahnuť na svojho britského rivala, Tesco. Síce sa muž v počte predajní dokázala vyrovnať, dôležitejší údaj pre samotné potraviny sú ale tržby. A v nich je zatiaľ Tesco u nás neustále hegemónom.

Čítajte aj:

Online porovnávač poistiek Klik expanduje na Slovensko

ZOS Zvolen opravuje azerbajdžanské vlaky

Práve zahraničné reťazce sa dostali v poslednom čase do hľadáčika ministerstva pôdohospodárstva, ktoré prišlo s nápadom, že ich zdaní mimoriadnym dva a pol percentným odvodom. Pri prvom pohľade na tržby firiem sa zdá, že je z čoho brať. Otázka však je, či to aj tak nakoniec nezaplatí niekto iný, ako zahraničné reťazce.

Odpoveď na otázku či a ako plán s odvodom dopadne, sa dozvieme neskôr. Portál Igelitka.com pripravil prehľad jedenástich najlepšie zarábajúcich obchodných reťazcov na Slovensku.

 • 1.Tesco – 1,45 mld. €
  Britský obchodný reťazec, ktorý vznikol v roku 1919, na Slovensko vstúpil v roku 1996. Prevzal obchody americkej spoločnosti Kmart, ktorej sa vstup na slovenský trh vôbec nevydaril. Tržby viac ako miliardu eur má reťazec na Slovensku už desať rokov, v roku 2017 jeho dosiahli takmer 1,5 miliardy eur.
 • 2. Lidl – 1,15 mld. €
  Nemecký obchod Lidl, ktorý sa na Slovensku v roku 2004 uviedol tým, že na jeho pultoch takmer nebolo možné získať slovenské potraviny, dnes už pomaly začína dosahovať na Tesco. Tržby firmy neustále rastú, od roku 2010 sa zdvojnásobili a aj naďalej majú stúpajúcu tendenciu. Môže to byť spôsobené aj tým, že hoci Lidl ľudia stále vnímajú ako lacnú alternatívu, v skutočnosti obchod vôbec najlacnejší nie je.
 • 3. Kaufland – 1,07 mld. €
  Trojicu potravinárskych miliardárov na Slovensku uzatvára Kaufland. Ďalší Nemci, ktorí pochádzajú z rovnakej obchodnej rodiny ako Lidl – Schwarz Gruppe. Aj keď na našom trhu pôsobí už od roku 2000, keď v Poprade otvoril svoj prvý obchod, v tržbách ho dokázal o štyri roky mladší Lidl predbehnúť. Oproti roku 2010 ale taktiež takmer zdvojnásobil svoje tržby, z necelých 600 tisíc na takmer 1,1 milióna.
 • 4. Billa – 548 mil. €
  Najstarší a zároveň takpovediac najchudobnejší zahraničný obchodný reťazec na Slovensku. Rakúska Billa k nám vstúpila už v roku 1993 a získala si svoje pevné miesto. Napriek tomu ju jej konkurencia dokázala poľahky predbehnúť. Jej tržby v roku 2010 boli na úrovni 385 miliónov eur, o osem rokov neskôr je to „len“ 548 miliónov, teda o polovicu menej, ako jej priami súperi.
 • 5. Metro – 443 mil. €
  Obchod, ktorý je v podstate len pre vyvolených, pretože ide o veľkoobchodný predaj. Vstup do neho teda majú len podnikatelia, alebo ľudia, ktorí „si to vedia vybaviť.“ Metro je na slovenskom trhu taktiež už relatívne dlho, no v posledných rokoch sa jeho tržby stabilizovali a čo je pre neho horšie, zisk neustále výrazne klesá.
 • 6. Fresh – 243 mil. €
  Prvý medzi Slovákmi, keďže sieť Coop Jednota je rozdelená do viacerých menších družstiev. Východoslovenský reťazec Fresh, respektíve Labaš, každým rokom navyšuje svoje tržby. Oproti roku 2010 zinkasovali ich prevádzky o sto miliónov eur viac.Je zároveň obchodnou sieťou, kde človek dokáže nájsť relatívne veľké množstvo slovenských výrobkov a potravín.
 • 7. Terno real estate – 148 mil. €
  Firma, ktorá v posledných rokoch už toľkokrát rebrandovala a reštartovala svoj biznis, že sa pomaly nikto nevyzná, kto, kde a čo vlastne robí. Najnovšie spoločnosť tento rok prišla s konceptom potravín s názvom Kraj, okrem toho prevádzkuje aj obchody Terno, v minulosti to bola napríklad Moja Samoška. Po finančnej stránke sa im ale darí, za rok dokázali v tržbách poskočiť o jedno miesto vyššie, predbehli CBA Slovakia.
 • 8. CBA Slovakia – 136 mil. €
  Pri pohľade na finančné výsledky by sa mohlo zdať, že sieť CBA má svoje najlepšie časy za sebou. Kým v roku 2012 dokázala za rok zarobiť 172 miliónov eur, v roku 2017 boli jej tržby o takmer 40 miliónov nižšie. Alarmujúce pre sieť je, že posledné tri roky skončila v strate, za minulý rok to bolo takmer 3,5 milióna eur.
 • 9. Milk Agro – 134 mil. €
  Druhá čisto východoslovenská sieť. S médiami vôbec nekomunikuje, a tak sa o nej v podstate skoro nič nedá dozvedieť. Vyzerá to však tak, že ani nemusí, pretože od roku 2010 jej neustále rastú tržby. Naposledy sa v roku 2017 zastavili na úrovni skoro 134 miliónov eur.
 • 10. Coop Jednota Nové Zámky – 100 mil. €
  Slovenské družstevné obchody, ktoré nesú meno Coop Jednota, majú spolu ročné tržby približne na úrovni jednej miliardy eur. Keďže sú však oficiálne vedené ako nezávislé firmy, na prvom mieste z nich, a na deviatej priečke v rebríčku Igelitky je Coop Jednota Nové Zámky s ročnými tržbami 100 miliónov eur. Za posledných 8 rokov si polepšila o 15 miliónov.
 • 11. Coop Jednota Krupina – 99,9 mil. €
  Od pozície najvýkonnejšej slovenskej Jednoty Krupinskú delí pol milióna eur. Dôležité pre ňu však je, že kým zisky novozámockej pozvoľna klesajú, krupinská v roku 2017 zapísala zisk viac ako dva milióny eur. Súboj týchto dvoch družstiev bude zaujímavé sledovať aj na budúci rok.

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope