Skromné vrtochy Warrena Buffeta

Sporovlivosť „veštca z Omahy“ je preslávená. Na čo míňa najviac peňazí jeden z najbohatších mužov planéty?

Do značnej miery sú reči a články o skromnom Warrenovi Buffetovi PR. Kampaň však stojí na reálnych základoch. Keď si porovnáte výdaje a ich ciele starého pána a investičného génia s inými americkými miliardármi, rozdiel pováh bije do očí.

Býva napríklad v dome v Omahe, ktorý si kúpil ešte v roku 1958 za 31 tisíc dolárov. Dnešná hodnota sa odhaduje na 650 tisíc dolárov. Pre muža s majetkom v hodnote viac ako 80 miliárd dolárov je to však stále netypicky skromný príbytok.

Napriek tomu si dovolil dovolenku v Lagune Beach, v Kalifornii. Od roku 1971 tam vlastní dovolenkový dom. Kúpil ho za 150 tisíc, aktuálne ho predáva za niečo viac než 8 miliónov dolárov.

Od roku 2014 vlastní aj luxusný Cadillac XTS za 45 tisíc dolárov. Ak čakáte, že si investor sleduje vývoj na trhoch na chytrom telefóne, mýlite sa. Je známe, že Buffet používa „flip“ telefón a lacný predplatený balíček kreditu.

Čítajte aj:

Kráľ vodky Roustam Tariko

Sesterské duo snov. Dohromady majú takmer miliardu dolárov

Amancio Ortega: Gurru úžitkovej módy

Zrejme mediálne najrozširovanejšou informáciou o jeho sporovlivých návykoch je pravidelné raňajkovanie v McDonald's, kde preferuje menu za 3,18 dolára. K jedálenským návykom patrí aj pitie Coca Coly, ktorej vraj vypije zhruba 5 plechoviek denne.

Pomerne stereotypná je aj jeho láska k golfu. Opakovane však kritizuje luxusné golfové kluby, ktorým sa vyhýba. Vraj ho tento šport naozaj baví a opovrhuje ľuďmi, ktorí sa mu venujú len pre získavanie známostí.

Pomerne nízke životné náklady dvíha hlavne vlastníctvo súkromného lietadla. Napriek tomu nepredstavuje súkromný majetok Buffeta, ktorý slúži len jemu, viac ako percento jeho celkového majetku. Je známe, že si základa na neustálom investovaní a preto majetok skutočne ponecháva v jeho firmách.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope