Brusel prispeje slovenským spoločnostiam na firemné škôlky

Peniaze z eurofondov určené na platy a odvody zamestnancov firemnej škôlky však budú môcť čerpať len podniky mimo bratislavského kraja.

Brusel finančne pomôže slovenským firmám, ktoré sa rozhodnú zriadiť si vlastnú škôlku. Podľa informácií biztweet.eu im však Európska únia preplatí len personálne náklady. Vybudovanie samotných škôlok si budú musieť hradiť zo svojho.

Prostriedky na pokrytie platov pre zamestnancov vo firemných škôlkach k nám prídu z nových eurofondov, ktoré nám EÚ vyčlenila na roky 2014 až 2020. Celkovo by mali mať firmy na platy a odvody zamestnancov škôlky k dispozícii 50 miliónov eur z operačného programu Ľudské zdroje.

Tešiť sa však nemôžu všetky spoločnosti. Peniaze z eurofondov totiž budú môcť čerpať len firmy mimo bratislavského kraja. Ten je totiž pre silné ekonomické postavenie obmedzený v čerpaní európskych peňazí.

Či sa tento návrh uchytí, je však otázne. Náklady na vybudovanie škôlky sú totiž vysoké. Podľa niektorých odhadov sa šplhajú až k hranici 150-tisíc eur. Navyše väčšina nadnárodných firiem, ktoré by si takéto výdavky mohli dovoliť, má sídlo práve v Bratislave.

Na druhú stranu rodičia, ktorí dajú dieťa do škôlky alebo jaslí, majú nárok na štátny príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 230 eur. Firmy by si tak mohli zabezpečiť financovanie škôlky jednak zo strany rodičov, zatiaľ čo o náklady zamestnancov by sa postaral štát.

Problému s nedostatkom štátnych predškolských zariadení sa nedávno chytil aj premiér Robert Fico, keď sľúbil zvýšenie ich kapacít o 20-tisíc detí. Pomôcť má práve EÚ, ktorá na výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu škôlok a jaslí vyčlenila Slovensku viac ako 155 miliónov eur z nových eurofondov.

 

Autor: Lukáš Kvašňák

 

Čítajte viac:

Ficove jasle a škôlky zaplatí EÚ

Peniaze za zastavené eurofondy Kažimír tak skoro neuvidí

Európska únia chystá prijatie Partnerskej dohody. Slováci podpíšu dokument roka