Biopotraviny: miesto nákupu iba reči

Predaj bio potravín na Slovensku rastie. Ale stále nie o toľko, koľko by sa dalo podľa priestoru, ktorý sa im venuje, predpokladať.

 

Ľudia sa zaujímajú o zdravý životný štýl, sledujú zloženie potravín a pátrajú po ich pôvode. Obchodníci preto zaraďujú do svojej ponuky čoraz viac tzv. bio alebo organických potravín. Napriek tomu sa však záujem deklarovaný spotrebiteľmi premieta do čísel pomaly. Tento segment totiž tvorí len necelé percento (0,83 %) z celkového obratu potravinárskeho košíka a jeho podiel sa za posledné roky len mierne zvyšuje.

Podľa údajov maloobchodného auditu spoločnosti Nielsen, ktoré spracoval portál igelitka, presiahli tržby za biopotraviny v posledných 12 mesiacoch (od mája 2017 do apríla 2018) 25 miliónov eur s medziročným rastom o 8 percent. Ide o segment balených potravín bez tzv. fresh potravín ako je napríklad chlieb, pečivo, ovocie, zelenina, mäso.

Čítajte aj:

FMC ovládla slovenskú a českú Nufarm

Potravinári zníženie DPH nepocítili. Chceli by znížiť odvodové zaťaženie

Poľnohospodárske dotácie majú pre mafiánske rozkrádanie problém

Obratovo najvýznamnejšie bio segmenty sú v kategóriách detská hotová výživa, kde bioprodukty tvoria až desatinu z celkových tržieb kategórie a dosiali ročný obrat vo výške 2,7 miliónov eur. Nasleduje trvanlivé mlieko a kuchynské oleje, obe kategórie s podielom organického segmentu 8 percent z tržieb a s celkovým obratom okolo 2 milióny eur. Do top 5 kategórií sa zaradili aj jogurty a trvanlivé rastlinné mlieka.

Ako uvádza Nielsen, najväčšie zastúpenie bio produktov v rámci porovnávaných kategórií (kategórie s ročným obratom väčším ako pol milióna eur) nájdeme v trvanlivom rastlinnom mlieku, kde až 36 percent z celkových tržieb tejto kategórie putuje na organické produkty. Nasledujú detské kategórie: suchá strava s podielom 29 percent, detská hotová výživa s podielom 22 percent a v detskom sušenom mlieku si ukrajujú bio produkty 12 percent z obratu celej kategórie.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope