Jedna pani povedala: Skutočné čínske záujmy

Svadobnú horúčku medzi záhadnou čínskou skupinou CEFC a finančníkmi z J&T sprevádzali od počiatku zložité záhady. Hmlisté správy napokon potvrdili mimoriadné, ale neúspešné čínske snahy o slovenskú expanziu.

Biztweet informoval o záujme čínskych investorov preberať časti československej skupiny skrývajúcej identitu na Barbadose už v roku 2015.

Podľa informácii nášho webu sa Číňania aktívne zaujímali o hotel, ktorý skupina ovládala, či podiel J&T v Tatry Mountain Resorts. Informácie o jednaniach vtedy nedementoval ani šéf TMR Bohuš Hlavatý. Naopak samotní finančníci pri správe Biztweetu „penili“. Patrik Tkáč nás na Facebooku označil za „čudný portál“ správu ostro odmietla aj hovorkyňa, a to navzdory opakovanému anonymnému potvrdeniu jednaní z iných zdrojov.

Podobne negatívne reakcie vyvolali aj ďalšie správy, ktorými sme upozorňovali na zámer Číňanov skupinu ovládnuť. Po opakovaných jednoznačných dementi potom vyšlo najavo, že navýšenie podielu posudzuje regulátor.

Čítajte aj:

Jedna pani povedala: Ako poisťovňa nevedela kam sa presťahuje

Jedna pani povedala: skartované železné miliardy

Česká národná banka zastavila zámer Číňanov nakúpiť kontrolné balíky akcií v J&T Banke, J&T Investiční společnosti a spoločnosti Atlantik finanční trhy. Ďalšie spájanie možno príde po tom, čo sa pre korupčný škandál zmenila vlastnícka štruktúra CEFC.

J&T, ktorá má v regióne mimoriadny strategický význam, nás svojim vystupovaním presvedčila, že jej zámery, pokračovať v rozvoji aktivít na Slovensku a v Česku, majú trhliny. Hoci spájanie s čínskym partnerom neustále bagatelizovali, ukázalo sa, že boli ochotní prenechať cudziemu kapitálu gro svojho majetku. Bolo by naivné domnievať sa, že šlo o posledný pokus miliardárov, vykonať československý exit.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope