Keď ruské banky krvácajú, aj slovenské pustia žilou

Akokoľvek sa môže slovenská pobočka Sberbank snažiť dosah európskych sankcií marginalizovať, banku čakajú u nás krušné časy.

Čerstvé sankcie Európskej únie a Spojených štátov sú snáď prvé, ktoré budú Rusko naozaj bolieť. Spoločne totiž takmer úplne odstrihli ruské banky od prístupu k dlhodobému financovaniu.

A aj keď sa tento zákaz netýka ich dcér na starom kontinente, ich pôsobenie v Európe to výrazne skomplikuje. Akokoľvek sa môže slovenská pobočka Sberbank snažiť dosah sankcií marginalizovať, banku čakajú u nás krušné časy.

Dlhy treba splácať

Ruská matka Sberbank totiž musí v tomto roku v Európe splatiť dlhy vo výške 1,7 miliardy dolárov. V budúcom roku už táto suma predstavuje 3.5 miliardy dolárov.

Samo o sebe to nie sú pre najväčšiu ruskú banku nezvládnuteľné problémy. Navyše Sberbank má stále prístup na americké finančné trhy, keďže Washington ju na zoznam sankcionovaných bánk nezaradil.

Lenže investori budú pri požičiavaní Sberbank veľmi opatrní, keďže banka sa môže zo dňa na deň dostať aj pod sankcie USA. A toto riziko samozrejme premietnu aj do úrokov, za akých jej budú ochotní požičať.

K tomu treba prirátať, že Sberbank je pre ruskú ekonomiku systémovo dôležitá. Úveruje totiž veľkú časť tamojšej ekonomiky. A keďže ako jediná z najväčších ruských bánk ešte nie je odstrihnutá z amerického finančného trhu dá sa očakávať, že Kremeľ na ňu bude výrazne tlačiť, aby zvýšila úverovú aktivitu na domácom trhu.

Ruské firmy majú totiž už teraz problém dostať sa k peniazom. Úvery v dolároch od zahraničných bánk klesli v prvom polroku na 7,9 miliárd z vlaňajších 25 miliárd.

Ťažké časy

Zhrnuté a spočítané, Sberbank má pred sebou ťažké časy, ktoré poriadne okrešú jej zisky. Bude si musieť požičiavať draho, aby následne úverovala ruské firmy s rizikom, že tie môžu skrachovať, keďže ruskú ekonomiku čaká v tomto roku tvrdý dopad.

Jedinou záchranou pre Sberbank je ruská centrálna banka. Tá do nej už začiatkom júla tohto roku naliala 6 miliárd dolárov formou úveru, práve v snahe zvýšiť jej kapacitu na úverovanie ekonomiky.

Analytici však už teraz hovoria, že centrálna banka tieto peniaze už neuvidí. Sberbank totiž podľa nich využije možnosť, ktorú jej dali ruskí poslanci v reakcii na finančnú krízu, vďaka ktorej nemusí úvery od centrálnej banky vrátiť, ale môže ich použiť na navýšenie svojho kapitálu.

Šetrenie a tvrdý režim

A čo to všetko znamená pre slovenskú dcéru Sberbank? Matematika je jednoduchá, ak máte doma kopec problémov a neviete komu skôr požičať, asi ťažko budete liať peniaze do svojich dcér v zahraničí.

Sberbank Slovensko sa tak môže pripraviť na to, že sa bude šetriť. A to dosť výrazne. Tlak na vyššie zisky bude ešte väčší. Agresívna snaha získať u nás väčší trhový podiel už v Moskve nenájde také pochopenie.

Navyše z Ruska bude tlak posielať financie materskej spoločnosti do Moskvy. EÚ sa však už vyjadrila, že bude dôkladne sledovať, či sa ruské banky nepokúsia získavať zdroje zo svojich pobočiek v Európe.

Sberbank tak pravdepodobne utlmí svoje rozvojové ambície v strednej a východnej Európe a vylúčiť sa nedá ani možnosť, že sa ruská banka z nášho regiónu stiahne úplne, aby sa mohla koncentrovať len na tie najziskovejšie trhy.

 

Autor: Lukáš Kvašňák

 

Čítajte viac:

Ukrajina hýbe dôverou nielen na trhoch. V stávke je aj doterajšie usporiadanie sveta

Ukrajinská kríza už úraduje aj na Slovensku. Do pozoru postavila košický U.S.Steel.

Slováci sa s Ukrajinou dohodli na reverze. Plyn môžu na východ dodať ešte tento rok

Konstantin Jacoby: 70 rokov späť – čo Rusko dlhuje Ukrajine