Syková zrkadlom Babišovho morálneho prerodu

Po diskreditácii vedeckej kariéry kandiduje do českého senátu za hnutie ANO. Strana nemá problém s tým, že zarábala na smrteľne chorých ľuďoch. Eva Syková zapadá do marketingovej premeny Andreja Babiša.

Kým doteraz chcelo hnutie československého miliardára vystupovať ako transparentný politický subjekt plný morálne čistých odborníkov, po uzavretí spojenectva s komunistami a tichej podpore so xenofóbnou SPD, ANO odložilo masku stranou.

Do volieb v roku 2018 sa na súpisku strany dostali napríklad poskytovatelia krátkodobých pôžičiek, alebo právnici, či posudková lekárka, ktorí pomohli pri policajnom vyšetrovaní Babišovej rodiny a iných peripetiách Agrofertu. To nezapadá do obrazu protikorupčného hnutia, ktorý sa snažia marketingoví poradcovia oligarchu nákladne vytvoriť.

Kaleidoskop morálneho úpadku štruktúr strany dopĺňa kandidatúra bývalej vedkyne Evy Sykovej do Senátu. Kontroverzná žena chce v politike bojovať so svojimi oponentmi z minulosti. Jej kariéra je však poškvrnená natoľko, že od nej dalo ruky preč aj dostatočne pokrivené svedomie ČSSD. ANO s jej minulosťou nemalo problém a obratom kandidátku za Prahu 4 podporilo.

Syková je určite známa a kvalitná vedkyňa. Tým, čomu nerozumie, je však strata morálneho kreditu, o ktorý prišla kvôli nenásytnej snahe obohatiť sa. A to aj na úkor tých najslabších.

Prvýkrát v článku Medical Tribune, koncom roka 2014, vyšiel článok o tom, že tím Evy Sykovej a spoločnosť Bioinova prijímali od niekoľkých pacientov s amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS) za aplikáciu kmeňových buniek v rámci experimentálnej terapie 150 tisíc korún.

Experimentálny projekt skutočne existoval. Zákony a nariadenia však zakazovali jeho spoplatnenie. Zjednodušene povedané, vedci mali ponúkať bezplatný experiment vopred definovanej skupine pacientov. Eva Syková však experiment ponúkala tiež pacientom, ktorí kritériá vypísané zdravotníckymi inštitúciami nespĺňali a žiadala od nich za to peniaze.

Praktiky profesorky vtedy odsúdili akademické, zdravotnícke i politické špičky. Čoskoro bola dokonca metóda výskumu, za ktorú boli poplatky vyberané označená za nevedeckú a riskujúcu životy pacientov.

Čítajte ďalšie komentáre autora:

Hodnota života podľa kapitána Danka

Homosexuáli a moslimovia. Čo skutočne trápi Slovensko?

Kto vyje s vlkmi a kde je skutočná bezpečnostná hrozba

Keď na tento fakt upozornili Respekt a Česká televízia, Evu Sykovú vyzval na rezignáciu vtedajší predseda Akadémie vied Českej republiky, neskorší prezidentský kandidát, Jiří Drahoš.

Profesorka Syková všetky obvinenia aj závery etickej komisie, ktorá jej postup odsúdila, odmietla. Vo vyberaní peňazí od zúfalých pacientov so zákernou smrteľnou chorobou pokračovala. Keď jej začalo hroziť kriminálne vyšetrovanie, odstúpila sama.

Na všetky strany začala hroziť žalobami a za vinníka jej akademického konca označila Jiřího Drahoša. Podľa nej chcel kvôli osobným averziám zničiť jej akademické renomé a zničiť aj jej kariéru v politike.

Dodnes chŕli rozhovory a články na konšpiračné weby o tom, ako sa okolo Drahoša spojili miliardári a pražská kaviareň. Serióznym médiám neodpovedá, pretože nedokáže argumentovať prečo v nepovolenom experimente pokračovala a prečo od pacientov v rozpore so zákonom vyberala peniaze.

Kandidatúra ženy, ktorú mamon zaslepil natoľko, že riskovala niekoľko dekád dlhú kariéru a prehliadala emócie podvedených umierajúcich ľudí, o hnutí ANO všeličo vypovedá. Strana stráca zábrany a úplne preberá nielen ľavicovú, ale tiež desinformačnú populistickú agendu.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope