Kosit s novým majiteľom expanduje na západe

Košická odpadová spoločnosť Kosit rozširuje aktivity okolo Nitry. Rieši pritom spory o vlastníctvo.

Tesne po tom, čo do firmy vstúpil nový investor – Waste Management – firma ohlasuje nový investičný projekt v Nitre. Účelom zámeru je vybudovanie a sprevádzkovanie Strediska obslužných činnosti na spracovanie a skladovanie viacerých druhov odpadov. Stredisko firmy Kosit West je jednou z ôsmych prevádzok umiestnených v prenajatých priestoroch v novopostavenej hale DC1 Prologis Park Nitra.

„Vo vyčlenených priestoroch bude prebiehať zber, predbežné triedenie a zhodnocovanie odpadov úpravou kategórie ostatný odpad a nakladanie/zber a dočasné zhromažďovanie niektorých druhov nebezpečných odpadov. Odpad z papiera a obalov z plastov a zmiešaných obalov bude upravovaný lisovaním balíkovacím lisom. Drvenie plastového odpadu bude realizované nožovým mlynom. Denná produkcia je odhadovaná na 18 ton zlisovaného materiálu a 1 tona podrveného plastu,“ uvádza Kosit v projektovej dokumentácii.

Nebezpečný odpad má byť zhromažďovaný a umiestnený v EKO-Kontajneroch o rozlohe 30 metrov štvorcových. Má ísť o špeciálne nádoby, u ktorých nie je možná kontaminácia okolia.

Firma by chcela získať povolenia a investíciu realizovať začiatkom roka 2019, prevádzka by sa mohla spustiť po roku. Navrhovateľ zámeru je hlavným správcom odpadov v Košiciach a okolí. Nitrianska expanzia znamená celoslovenské ambície. Tie ohrozujú právne spory vyvolané nejasnosťami na košickom magistráte.

Čítajte aj:

V Rimavskej Sobote navýšia recykláciu ropných látok

Envirorezort zakročil. Fortischem má znížiť objem odpadových vôd

Nezávislí poslanci zastupiteľstva v Košiciach Jaroslav Polaček a Marcel Gibóda podali k Okresnému súdu Košice žalobu na Mesto Košice a na maltskú spoločnosť Wood Waste Management Limited, za ktorou stoja českí právnici.

V žalobe žiadajú súd, aby svojim rozhodnutím určil, že zmluva, ktorou Mesto Košice 6. júla 2017 previedlo 29 percent akcií spoločnosti Kosit za kúpnu cenu odsúhlasenú mestským zastupiteľstvom v Košiciach vo výške 4,61 milióna eur, je neplatná. Podľa vlastných slov sa tak rozhodli urobiť na základe zverejnenia výročnej správy o hospodárení spoločnosti Kosit za rok 2016.

Firma, ktorá na východe Slovenska spravuje odpadové hospodárstvo, či časť správy zelene, vraj údajne schválne zatajovala majetok tak, aby kupec mohol ponúknuť nízku cenu. Za predajom mestského podielu vo firme vidia kritici korupčné správanie.

Firmu ovládla partia okolo českých investorov Vladimíra Jaroša a Jána Sýkoru. Kritici ich spájajú s vládnou stranou Smer-SD, ktorá riadi tiež košickú radnicu. Predaj bol kritizovaný opozíciou, niektorými členmi Národnej rady Slovenskej republiky, rovnako ako niektorými nezávislými odborníkmi. Firma bola zárobková a Košice nemali potrebu predať ju. Predaj sa naviac podľa mnohých indícií vykonal pod cenou.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope