Jakšíkovci: mafia politikov a smotánky

Organizovaný zločin niekedy spája politikov aj „celebrity“ známe z televíznych obrazoviek. Aj preto sa dlho vyhýba spravodlivosti. Príkladom sú jakšíkovci.

Prali peniaze, vydierali, podvádzali a dopustili sa aj násilnej kriminality. Ani to nestačilo, aby bolo skupine takzvaných jakšíkovcov zabránené fungovať ďalej. Príčiny možno hľadať v známostiach. Podnikanie kriminálnej skupiny sa až nepríjemne prepája s podnikaním policajných a justičných špičiek, či exministra Počiatka a exšéfa vnútra Kaliňáka.

Skupina jakšíkovcov začínala podľa mnohých zdrojov vydieraním v bratislavskej mestskej časti Dúbravka. Ich činnosť však pochádza z vyšších kruhov a hlbších znalostí. Zakladatelia – bratia Ivan a Libor totiž pracovali v polícii, Ivan bol aj agentom komunistickej ŠtB.

Verejnosť sa o skupine dozvedela pomerne nedávno, vďaka takzvaným mafiánskym zoznamom. Skupinka, ktorá kedysi vydierala vybraných podnikateľov a menšie pivárne vo svojom okolí, mala vďaka známostiam prevziať aktivity zavraždeného Jozefa Svobodu. Mafiána zabili v roku 2004, pre konflikty s viacerými bratislavskými skupinami.

Fungovali dlho bez povšimnutia. Podľa policajných odposluchov hlavne vďaka výborným kontaktom. Vodca skupiny Libor Jakšík si vraj bežne telefonoval s Kanceláriou generálneho prokurátora, šéfmi polície, či so sudcami.

Špičky polície a justície

Medzi týmito kontaktami bol napríklad aj Stanislav Jankovič, viceprezident Policajného zboru a dlhoročný poradca exministra vnútra Roberta Kaliňáka. Jakšíka informoval po začatí odpočúvania o tom, že sa niečo chystá a hovoril o tom, že sa bude musieť chrániť. Mafiána však ubezpečoval, že je všetko pod kontrolou a dohliadnu na to útvary, na ktoré dohliada.

Známou a úspešnou akciou jakšíkovcov bol násilný pokus o ovládnutie výrobcu minerálnej vody Mitická. Od oligarchu Slavomíra Hatinu vtedy nátlakom získali mimosúdne vyrovnanie vo výške 150 miliónov slovenských korún.

Podľa blogu Toma Nicholsona bol ďalším z dobrých kontaktov Jakšíka Ľudovít Miháľ, dnešný námestník SiS. V čase keď bol policajným pridelencom v Prahe sa spoločne mali baviť o reštauračnom biznise. „Podnikateľské“ rady si mal Jakšík cez telefón aj osobne pýtať aj od Mariana Kočnera.

Právnym poradcom Libora Jakšíka bol istý čas Marián Košút. Ide o bývalého šéfa kancelárie expredsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina.

Zaujímavé je tiež prepojenie so samotnými vrcholovými politikmi. O tie sa postaral ešte viac Ivan Jakšík. Ten pracoval a stál za SBS službou A Team. Dodnes v jej vedení stoja Marek Bednárik a Ivan Pokorný. Ide o mužov na mafiánskych zoznamoch priradených práve ku skupine jakšíkovcov.

Súkromná bezpečnostná služba opakovane strážila sídlo Smeru, napríklad aj počas volebnej noci v roku 2006. Firma sídli taktiež na rovnakej adrese ako reštaurácia Steam & Coffee exministrov Jána Počiatka a Roberta Kaliňáka. Ich ďalšia firma FoRest - si v budove vlastnenej jakšíkovcami pranajíma kanceláriu.

O tom, čo všetko jakšíkovci behom rokov nečinnosti policajných orgánov stihli spáchať sa stále iba polemizuje. Podozrievajú ich z niekoľkých prípadov vydierania, prania peňazí z trestnej činnosti, daňových podvodov, podvodných prevodov majetkov, ale aj násilných trestných činov ako obmedzovanie slobody a nebezpečné vyhrážanie.

Čítajte aj:

Viliam Mišenka: ďalšia hanba justície

Salmanovci: Ruská škvrna, ktorej sa nikto nezbavil

Ľudovít Sátor: záhadné zmiznutie pána Dunajskej Stredy

Avšak jediným prípadom, kedy sa aspoň chvíľu zdalo, že bude skupina za časť jej zločinov potrestaná bol počiatok roku 2013. Polícia vtedy zadržala Libora Jakšíka a ďalšie štyri osoby.

Obžaloba ich podozrievala z piatich skutkov vydierania. Okresný súd v apríli 2013 mužov oslobodil, ale krajský súd mu prípad vrátil. V novembri 2017 sa dočkali ďalšieho oslobodzujúceho verdiktu. Prokuratúra sa sice odvolala, ale odvolacia komisia v roku 2018 mužov definitívne poslala na slobodu.

Na slobode a vo verejných zákazkách

Časť prípadov sa týkala nebezpečného vydierania architekta, ktorý rekonštruoval reštauráciu Libora Jakšíka. Jakšík vraj nebol s jeho prácou spokojný a fyzickým nátlakom požadoval polovicu vyplateného honoráru vrátiť.

Jakšíkovci sa vždy radi ukazovali na večierkoch smotánky po boku hercov, známych osobností a politikov. Jedného z prípadov sa dopustili počas oslavy herečky Karin Hajdu v ich reštaurácii v Jarovciach.

Viacerí jakšíkovci podľa žalobkyne zavolali jedného z pozvaných hostí do pivnice, kde sa ho Jakšík pýtal, prečo dal tip na ukradnutie auta značky BMW. Patrilo Jakšíkovmu známemu. Tento muž odmietol, že dal takýto tip a tvrdil, že on práve pomohol s jeho vypátraním. Napriek tomu však vraj od neho chceli meno človeka, ktorý dal na krádež tip. Podľa žalobkyne dostal niekoľko rán a napokon podpísal dlžobný úpis na 15-tisíc eur.

Jakšik bol krátko obžalovaný aj predtým. V roku 2010 vraj nútil vyhrážkami istého podnikateľa, aby šiel na notársky úrad a podpísal dlžobný úpis na 51500 eur. Na súdoch však prokurátori nikdy nezaznamenali úspech, a tak jakšíkovci fungujú na slobode bez šrámu ďalej.

Ako upozornil portál aktuality.sk, polovicu akcií spoločnosti Anext, za ktorou stoja aj oligarcha Brhel a exminister Počiatek vlastní manželka jakšíkovca Mareka Bednárika. Firma Anext zarobila desiatky miliónov eur na elektronizácii štátnej správy, ktorú riadili nominantni Smer-SD.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biztweet Exclusive (číslo0119) Biztweet Biztweet Exclusive (číslo0119)

Hľadáte dobré čítanie o kauzách, ktoré hýbu dianím, prepojeniach politikov a oligarchov, či pohľad za oponu biznisu? Biztweet Exclusive to všetko obsahuje.

Biztweet Exclusive

Kúpou magazínu taktiež podporíte žurnalistickú tvorbu nezávislého projektu, ktorý sa venuje investigatívnej žurnalistike a chýbajúcim ekonomickým analýzam v nej.

 

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb