Ľudovít Sátor: záhadné zmiznutie pána Dunajskej Stredy

Organizovaný zločin v Dunajskej Strede dostal vážnu ranu, keď sa v roku 2010 vyparil Ľudovít Sátor. Jeden z najznámejších bossov dal bodku za najdrzejšou érou juhoslovenskej mafie.

Skupina Ľudovíta Sátora vznikla už v 90-ych rokoch. Dlho fungovala v tieni známejších a brutálnych Pápayovcov, čiastočne sa však aktivitami spájali a prelínali. Fungovali v Dunajskej Strede a okolí, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na častiach ďalších území južného Slovenska a Maďarska.

Hoci v začiatkoch zarábali na tradičných nelegálnych činnostiach ako bolo výpalné, po miléniu prišli na nový omnoho výnosnejší zdroj príjmu, ktorý z nich robil jednu z najsilnejších skupín na Slovensku a dostal ich do pozornosti aj policajných a politických elít.

Naplno sa pustili do daňových podvodov, hlavne do karuselového podvodu a kšeftovania s daňovými vratkami. S nimi súvisí aj fenomén, ktorý sa na južnom Slovensku rozmohol. Ide o región s najvyšším počtom nezvestných osôb v krajine. Na karuselový podvod si totiž organizovaný zločín zakladá fiktívne podnikajúce firmy, kde potrebuje biele kone. Nimi sú hlavne ľudia z okraja spoločnosti, často bez rodiny a výraznejšej spoločenskej stopy. Keď hrozí, že bude daňové podvádzanie odhalené, mafia sa často rozhodne radšej bieleho koňa zbaviť.

Sátorovci sa však neštítili ani vrážd na objednávku a privyrábali si aj falšovaním tovaru, pašovaním, či výrobou falšovaných cigariet.

Meno ich šéfa Ľudovíta Sátora sa preslávilo hlavne po brutálnej vražde v bare Fontána. 25.3.1999 tam došlo k poprave desiatich členov gangu Pápayovcov.

Ľudovít Lajos Sátor bol ešte predtým spolu s partnerom Tamásom Vidom a Milanom Šipošom vytlačený z dunajskostredského prostredia. Pápayovci po sporoch o peniaze, ktoré Vida a Šipoš ako ekonómovia skupiny spravovali, v spojení s Mikulášom Černákom zavraždili Šipoša a Sátor s Vidom preto radšej priestor naoko Pápayovi prenechali.

Pápayovci po čistke vo Fontáne označili za svojho nového šéfa Bélu Écsiho. Ten si násilne vyžiadal rešpekt ďalších ašpirantov, ktorí čistku vo Fontáne neabsolvovali a chystal sa brutálnu popravu pomstiť.

Nezabrátnilo to však postupnému budovaniu novej konkurencie a návratu bývalých ohrdnutých partnerov. Jedným z nich bol aj Tomáš Vida. Avšak ten bol krátko po návrate z maďarského exilu zavraždený. Po niekoľkých vraždách významných ľudí Pápayovcov aj odčelených skupín prišiel na scénu Ľudovít Sátor, ktorý sa predtým snažil vraždu hodiť na ruskú mafiu. Po meste mal chodiť aj s krížom z hrobu Tibora Pápaya, čím mal cynicky dávať najavo, kto za likvidáciami v podsvetí stojí.

Rusky hovoriaci vykonávatelia mali prísť do Dunajskej Stedy po dohode Sátora s ruským mafiánom Mogiljevičom, ktorý z Budapešte ako vysokopostavený muž s kontaktom na vrcholových politikov celého sveta zaručoval fungovanie niektorých organizovaných skupín v regióne.

Čítajte aj:

Viliam Mišenka: ďalšia hanba justície

Salmanovci: Ruská škvrna, ktorej sa nikto nezbavil

Karol Mello: Čierne svedomie protimafiánskeho boja

Zbrane a úkryt zabezpečili Csaba a Szilárd Raiszovci. Tých sa potom skupina ako nebezpečných svedkov zbavila taktiež. Ľudovíta Sátora podozrievala polícia z niekoľkých vrážd a ďalšej ekonomickej činnosti. Je však verejným tajomstvom a hanbou polície, že sa jeho zatknutiu vyhýbala. Opakovane malo dochádzať k informovaniu Sátora o priebehu vyšetrovaní, policajných raziách a pri niektorých pokusoch zadržať ho dokonca bez toho, aby musel klásť ozbrojený odpor utiekol, zatiaľ čo jeho kumpánov policajti zajali.

Hovorí sa aj o jeho známostiach s predstaviteľmi SIS. Vraj vlastnil preukaz tajnej polície, falošné pasy, občianske aj vodičáky. Podľa niektorých zdrojov sa poznal aj s vtedajším generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, ktorý s nim dokonca v čase, kedy po Sátorovi pátrali, chytal ryby.

Hegemónia mafiánskeho šéfa sa začala rozpadať po tom, čo sa voči nemu začali stavať jeho spolupracovníci. Sám dokonca vyhľadal policajtov a podľa svedkov hovoril o tom, že ho najbližší okrádajú a chystajú jeho vraždu.

Ľudovít Sátor nečakane zmizol v roku 2010. Jeho partnerka priniesla na políciu jeho doklady o dva roky. Podľa policajtov o ňom neexistuje žiadna zmienka, nenadviazal kontakt s rodinou, a tak je pravdepodobné, že bol zlikvidovaný. Podľa nepotvrdených informácií prebehla v roku 2016 prehliadka známeho pohrebiska v obci Čófta, kde predtým jeho skupina zahrabala odhadom až 40 obetí. Polícia zajala 15 jeho spolupracovníkov a obvinila ich z vraždy. Niektorí kľúčovi ľudia zo Sátorovho okolia sú však stále na slobode a o tom, či našli Sátorovo telo polícia neinformuje.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biztweet Exclusive (číslo0119) Biztweet Biztweet Exclusive (číslo0119)

Hľadáte dobré čítanie o kauzách, ktoré hýbu dianím, prepojeniach politikov a oligarchov, či pohľad za oponu biznisu? Biztweet Exclusive to všetko obsahuje.

Biztweet Exclusive

Kúpou magazínu taktiež podporíte žurnalistickú tvorbu nezávislého projektu, ktorý sa venuje investigatívnej žurnalistike a chýbajúcim ekonomickým analýzam v nej.

 

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb