Dr.Dre: Hiphopom k zlatu

Jeden z hiphopových priekopníkov Dr.Dre patrí k najlepšie zarábajúcim hudobníkom sveta. Prepracoval sa tam zložitou kariérou a skvelými spoluprácami.

Andre Romelle Young známy pod umeleckým menom Dr. Dre je americký hudobný producent, rapper a zabávač. Je zakladateľom a súčasným CEO vydavateľstva Aftermath Entertainment a spoločnosti Beats Electronics.

Dr. Dre je tiež bývalým spoluzakladateľom vydavateľstva Death Row Records. Produkoval albumy pre množstvo rapperov, vrátane Snoop Dogga, Eminema, Xzibita, 50 Cent, The Game , či Kendricka Lamara. Je označovaný za hlavného interpreta, ktorý spopularizoval hiphopový štýl West Coast G-funk, ktorý je charakteristický silnými pomalými beatmi a syntetizátorovými zvukmi. Dr. Dre bol zaradený na 1. miesto v zozname najbohatších hip-hopových predstaviteľov časopisu Forbes s majetkom 620 miliónmi dolárov.

Pozrite si aj:

Keď vznikal hiphop. Run-D.M.C. priniesli masový prielom

Beastie Boys: Prvý belošský hiphop

Dre začal svoju hudobnú kariéru v skupine World Class Wreckin' Cru a neskôr sa stal známym ako člen gangsta rapovej skupiny N.W.A. s členmi Eazy-E, Ice Cube, MC Ren a DJ Yella, ktorá bola populárna používaním explicitných textov v skladbách, ktoré odrážali násilný pouličný život. Jeho sólový debutový album s názvom The Chronic bol vydaný cez Death Row Records a dostal ho medzi najpredávanejších amerických hudobných interpretov roka 1993, pričom jeho singel „Let Me Ride“ vyhral cenu Grammy. V tom istom roku produkoval 4-platinový debutový album Doggystyle rappera Snoop Dogga.

V roku 1996 opustil Death Row a založil svoje vlastné vydavateľstvo Aftermath Entertainment. V tomto roku vydal tiež kompiláciu Dr. Dre Presents the Aftermath a v roku 1999 sólový album 2001, za ktorý vyhral producentskú cenu Grammy. Medzi rokmi 2000 až 2009 sa zameriaval predovšetkým na produkciu hudby, pričom občas prispel svojimi vokálmi v niekoľkých skladbách. V roku 1998 prijal do svojho vydavateľstva Eminema a v roku 2003 50 Centa. Podniká taktiež vo výrobe elektroniky. (wikipedia)