Syndikát novinárov chce úpravy zákona. Žurnalista nie je chránený

Verejný funkcionár smie všetko, novinár takmer nič a naviac sa musí brániť právnym útokom. Syndikát novinárov chystá materiál, ktorým by chcel docieliť zmenu.

V tlačovom zákone nemáme slovo novinár uvedené ani raz, naopak v Trestnom zákone sa už tomuto povolaniu či aktivitám spojeným s novinárskou činnosťou zákonodarcovia venujú oveľa podrobnejšie. V praxi sa tak kopia trestné oznámenia na novinárov, no tí nemajú šancu na neoprávnené poškodzovanie ich práce a renomé reagovať.

Slovenský syndikát novinárov sa preto chystá predložiť ministerstvu kultúry materiál, ktorý bude žiadať úpravy súčasných represívnych zákonov.

„Je tu opäť veľká disproporcia medzi ochranou a zodpovednosťou. Musí existovať vyváženosť, ktorú verím, že tentoraz dosiahneme. O niekoľko dní predkladáme na Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky materiál v ktorom sa dotkneme jednotlivých oblastí spojených s povolaním novinára, ktoré chceme upraviť. Či už sú to práva a povinnosti, ochrana zdroja, definovanie novinárskeho diela či prístup k investigatívnej žurnalistike,“ hovorí v rozhovore pre Biztweet predseda Slovenského syndikátu novinárov Daniel Modrovský.

Podľa syndikátu je jedným z hlavných problémov tiež nefunkčný zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Ide skôr o záplatu na otvorené ústa ako reálnu pomoc. Či už sú to novinári alebo samotní občania, každý by mal mať podľa Modrovského rovnaké právo na informácie.

Čítajte aj:

Jedna pani povedala: Kľudné klamstvo obrany

Jedna pani povedala: Kažimírov audit

Babiš médiá ovplyvňuje dlhodobo. Hovorí čo písať a čo nie

„Snažíme sa to zmeniť už niekoľko rokov. Do legislatívneho procesu sme v období 2006 - 2015 zasiahli 14-krát. Naše pripomienky však boli zohľadnené iba minimálne,“ hovorí predseda novinárskeho syndikátu.

Priznáva však, že chybu robí aj samotná novinárska obec. Tá často koná nevýrazne a nekoordinovane. Práve úspešné iniciatívy, ako tá s ktorou syndikát prichádza, by mohli prispieť k zvýšenej emancipácii novinárov.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope