Ukrajina hýbe dôverou nielen na trhoch. V stávke je aj doterajšie usporiadanie sveta

Zostrelené malajzijské lietadlo nie je len nešťastnou udalosťou a trestuhodným teroristickým činom. Na stôl pokladá otázku svetového mieru.

Pád Boeingu pohol svetom viac ako ktorákoľvek iná správa posledných dní. Bez urážky a snahy znevažovania situácie, nie úplne oprávnene.

O tom, že v Iraku od začiatku roka zomrelo pod rukami ozbrojencov viac ako 5 tisíc civilistov, ktorí boli rovnako ako pasažieri lietadla nevinní a bezbranní, informuje máloktoré médium.

Teraz sa však smrť dotýka civilistov, ktorí majú meno, nielen číslo obete. Jednoducho kvôli svojej národnosti, v ničom inom rozdiel nie je.

Pozornosť, ktorú verejnosť pádu lietadla na Ukrajine venuje je možno nespravodlivá, avšak určite prirodzená. Trestuhodná udalosť sa totiž udiala na území, ktoré by sa rado pripojilo k mierumilovnému západému svetu.

 

 

A práve pacfizmus európskych špičiek bude kľúčovým ťažidlom na váhach budúceho diania.

Scenárov je niekoľko, no pri každom, zdá sa, dôjde k lámaniu chleba.

O tom, že lietadlo zostrelili už snáď, hoci stále po krátkom čase, nepochybuje nikto.

Kto však strelu odpálil? Pri odpovedi na túto otázku človeku a o to viac Slovákovi prebehne mráz po chrbte.

Prvou a zrejme najpravdepodobnejšou verziou je tá, že systém schopný zostreliť vzdušné ciele vo výške desiatich kilometrov dostali separatisti do rúk od ruskej armády. Tá ich podporuje dlhodobo, napriek Putinovému trápnemu dementovaniu.

Ak by sa tento scenár potvrdil, rozhodujúci bude práve krok, ktorý učiní ruský prezident. Ak by predstieral, že so separatistami nič nemá, ale v rámci zametania pod koberec prestal zbrane žoldnierom z Rusmi dobytých území posielať, svetu by to prospelo.

Je tu však silná pravdepodobnosť faktu, že je Putin už definitívne bez rozumu. V tom pripade by zase manipuloval dôkazmi, zastieral pravdu a naďalej dosť jednoznačne separatistov podporoval. To by európske krajiny a USA vydráždilo natoľko, že by NATO zvážilo zapojenie do konfliktu.

 

 

Druhou, menej, ale predsa pravdepodobnou variantou je tá, že zostrelené lietadlo na ukrajinskou vidieku majú na tričku samotní Ukrajinci. Napriek sympatiám, ktoré k rozvrátenému národu prechováva západný svet, nemožno to vylúčiť. Ukrajinská slabá armáda a vláda bez jednoznačného mandátu podlieha veľkej frustrácii z dlhodobých a nie veľmi úspešných vojenských operácií na východe krajiny.

Hoci to otvorene nehovoria, v žalúdku im leží aj nečinnosť západných spojencov. Smrť občanov významných západoeurópskych štátov a Ameriky by mohla byť tým správnym podnetom, ako na Ukrajinu dotiahnuť pomoc NATa. Cielená provokácia teda nemôže byť vylúčená.

Ak by sa však odhalila, šlo by o koniec Ukrajiny. Miesto západnej podpory by ju čakala izolovanosť a ešte väčši tlak z Ruska. Čoskoro by medzinárodný šach prehrala a stratila ďalšie územia spolu so suverenitou.

A nakoniec tretia možnosť, ktorá sa verme nepotvrdí. Ak by bolo malajzijské lietadlo zasiahnuté priamo prísluňíkmi ruských ozbrojených síl, v hre by bol svetový mier. Znamenalo by to veľa. Západní politici by čelili takému tlaku verejnosti, že by mnoho z nich robilo zbrklé rozhodnutia.

 

 

Sankcie a absolútna medzinárodná izolácia Ruska by nestačili a na stole by bolo priame vojenské zapojenie NATa do bojov v rusko - ukrajinskom pohraničí. Charakter boja proti Rusmi ovládanému územiu by však mohol vyvolať reakciu, ktorú si radšej ani nepredstavujme.

Sťahovanie ozbrojených síl a stíhačky lietajúce nad hlavou je tým posledným, čo si vo východnej Európe želáme.

Preto nám paradoxne ostávať dúfať v to, že sa fakty okolo zostrelenia malajzijského lietadla zamotajú do pavučiny špionážnych hier. Čím neskôr sa pravda odhalí, tým väčšia bude šanca víťazstva rozumu nad nespravodlivým a hlúpim konfliktom na Ukrajine.

 

 

Tomáš Lemešani

 

 

Čítajte viac:

Babiš na Slovensku dosiahol svoje. Vláda stratila tvár

Keď Fico hýbe bábkami alebo o nekľude posledných dní

Bureš je Babiš. Slovenské súdy vytvárajú nebezpečný precedens