Rokovacie minimum

Rokovania o zložení českej vlády poklesli na vyjednávanie o tom, či je porušovanie zákonov len neškodným rozmarom.

Vyjednávanie o zostavení českej vlády je už teraz na pokraji záujmu verejnosti, teda nie tam, kam by malo patriť. Môže za to vlečúca sa neochotná stratégia hnutia ANO, ktoré odmieta akékoľvek ústupky a podráža potenciálnych partnerov skôr, než sa nimi stanú.

Po ponuke pravicovej opozícii, ktorá zaznela skôr pred televíznymi kamerami, ukázalo hnutie Andreja Babiša, ako si vládu predstavuje. S tretinou voličských hlasov by rado štát riadilo samo. Na oplátku sľúbilo presadiť nejaký ten chutný odvar z programov politických oponentov.

Po predhodení kosti nasledoval neúspech a hra na sklamanie z toho, že pravica odmietla možnosť zúčastniť sa na riadení štátu. Na pozadí ticho sa meniaceho pravicového subjektu v kovaných ultraľavičiarov, začalo ANO rokovať s komunistami a ČSSD.

Skutočný charakter projektu, ktorý rotuje medzi pravicovou a ľavicovou politikou podľa toho, kde je voličský hlas lacnejší, sa však ukázal, keď bolo do rokovaní naozaj aktívne zapojené ultrapravicové SPD.

Andrej Babiš bol a je obchodník. Ako už mnohokrát dokázal v jeho podnikaní, nehľadí na morálne či hodnotové základy, zaujíma ho len to, ako čím lacnejšie získať, čo si zaumienil. Extrémistov s podpriemernou inteligenciou preto bez mihnutia oka pustil do čelných orgánov v Snemovni.

Aj to pobúrilo sociálnu demokraciu, ktorá v kombinácii s klasicky arogantným odmietaním základných požiadaviek na udržanie právneho štátu hnutím ANO, musela z rokovania o vláde vycúvať tiež.

Čítajte ďalšie komentáre autora:

Zvykli sme si na to

Po vzore hegemónov a v Orbánových šľapajách

Šikovná kľučka majiteľov krajiny

Nové kolo rokovaní, ktoré sa rozbehlo v posledných dňoch možno označiť za ďalšie víťazstvo Andreja Babiša. Premiér, ktorý si vládu užíva, aj keď okrem populistických krokov a personálnych čistiek nemá na žiadnu reformu reálny dosah, dosiahol zahnanie oranžovej partaje do kúta.

Sociálna demokracia, výmenou za solídny balík ministerstiev opäť zvažuje samovražednú misiu, v ktorej by podporila hegemonickú jazdu jej nevypočítateľného partnera. Nemá veľmi na výber. Kým sa samá zmieta v personálnych a finančných problémoch, ANO pokračuje v kampani a je na prípadné predčasné voľby jednoznačne najlepšie pripravené.

ČSSD síce vyjednala rezorty, s ktorými si ANO personálne nevie dať rady aj niektoré miesta, ako napríklad vnútro, na ktoré chcel mať trestne stíhaný premiér dosah. Možnosť vplyvu na políciu si však kontroverzný politik a podnikateľ zariadil ovládnutím Generálnej inšpekcie bezpečnostných služieb a rezorty, ktoré rozhodujú o pre neho dôležitých oblastiach, udržal.

Z Bureše Babišem viete objednať v eshope, alebo jednoduchým mailom na adrese marketing@biztweet.eu. K dispozícii je aj slovenská verzia Z Bureša Babišom.

Rokovacie minimum sa teraz točí okolo vo vyspelých demokraciách základnej veci - toho, či by Andrej Babiš v prípade odsúdenia odstúpil z postu predsedu vlády. Ješitný oligarcha nevidí nič zvláštne ani na opakovaných prehrách ohľadom svojej spolupráce s ŠtB, a tak možno predpokladať, že by vládol aj v prípade preukázania jeho trestného statusu.

Spoločne s odstránením extrémistov zo snemovných funkcií však musí ísť o neprekročiteľnú podmienku. Čokoľvek iné než vyjednávacie minimum by totiž bolo prehrou nielen ČSSD, ale aj demokracie. Spoločnosť by dostala odkaz, ktorý by umožňoval polemiku o právnom štáte a o tom, či je kradnúť, či klamať normálnym rozmarom.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope