Krvavé peniaze. Teroristi zarábajú viac než niektorí finančníci

Drogy, zbrane, obchod s bielym mäsom. Teroristické organizácie sa v zárobkoch dostávajú na úroveň globálnych korporácií.

O tom, že za ich krvavými činmi nestojí len hrozná ideológia, ale aj prozaický mamon svedčia aj ďalšie aktivity, odkiaľ teroristické skupiny získavajú peniaze. Pripomínajú mafiu. Venujú sa aj bankovým lúpežiam, či únosom za výkupné.

Medzi najbohatšie teroristické organizácie patrila IRA, ktorá páchala zverstvá vo Veľkej Británii. Írski rebeli mali podľa odhadov portálu celebritynetworth ročný príjem na úrovni 50 miliónov dolárov. Skupina zarábala najmä na pašovaní tabaku a cigariet.

Ročný príjem pakistanských radikálov Lashar-e-Taiba, známych tiež ako "armáda spravodlivých" sa odhaduje na 75 miliónov dolárov. Väčšinu peňazí získavajú od sponzorov, ale aj účtovnými podvodmi.

Palestínsky islamský džihád, ktorý bol založený v roku 1979 ako pobočka islamského bratstva v Egypte, zarábal na pašovaní zbraní a ďalších ilegálnych aktivitách v čase najväčšej slávy zhruba 100 miliónov dolárov ročne.

Iránska Kata'ib Hezbollah bola podľa medzinárodných organizácií financovaná priamo štátom. Zo štátnych bánk do nej údajne prúdilo až 150 miliónov dolárov ročne. Peniaze slúžili na financovanie teroristických útokov v Iraku.

Dobre známa Kurdská robotnícka strana, ktorá pácha teroristické činy na území Turecka má príjem zhruba 180 miliónov dolárov ročne. PKK je financovaná hlavne samotnými Kurdmi bojujúcimi za vznik vlastného štátu.

Čítajte aj:

Dve tváre šoku z terorizmu

Tragický terorizmus? Médiá na ňom zarobili

Wiki na biztweet: Slováci nakupovali zbrane od Lukašenka

V súčasnosti zrejme najskloňovanejší Islamský štát, ktorý útočí nielen v Iraku a Sýrii, ale aj v západných demokraciách, pripisoval na svojom vrchole zhruba 200 miliónov dolárov ročne. Po strate okupovaného územia však prišiel o príjmy z ropy a ukradnutého majetku. Podľa mnohých odborníkov je na pokraji zrútenia.

Z dlhodobého hľadiska je oveľa nebezpečnejšia Al-Kájda, ktorá združuje sériu menších teroristických buniek najmä na území Afganistanu. Dodnes si vraj ročne môže prísť až na 300 miliónov dolárov.

Ešte lepšie je na tom palestínsky Hamas. Sunnitsko-islamská fundamentalistická skupina, ktorá bojuje v Pásme Gazy pripisuje ročný príjem vo výške až 700 miliónov dolárov. Stámilióny sa však míňajú účinkom. Život v Gaze balansuje na hrane humanitárnej krízy aa miesto zisku územia iba neustále pribúdajú ľudské obete.

Afganský Taliban okrem iného vyrába a pašuje ópium a heroín. Spoločne s únosmi cudzincov to vynáša až 800 miliónov dolárov ročne.

Zrejme najbohatšou teroristickou skupinou je však libanonský Hizballáh. Vďaka príjmom od iránskej vlády a ilegálnym aktivitám inkasuje každoročne podľa odhadov 1,1 miliardy dolárov.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope