Protikorupčné ťaženie Kremľa vyvoláva otázky

Ruský oligarcha Zijavudin Magomedov čelí obvineniam z defraudácie financií použitých na výstavbu futbalového štadióna v Kaliningrade pre potreby futbalového MS 2018. Podľa kritikov môže ísť o falošnú čistku.

Magomedov mal podľa ruských úradov spreneveriť štátne dotácie a spôsobiť tak škodu približne 2 miliárd rubľov (asi 35 miliónov amerických dolárov). Škoda mala byť spôsobená sériou dotačných podvodov, z ktorých sa najväčší údajne týkal štadióna Arena Baltika v Kaliningrade, kde mal zdefraudovať 752 miliónov rubľov.

Vyšetrovatelia tvrdia, že jedna zo stavebných firiem patriacich do oligarchovho impéria použila pri stavbe základov štadióna nekvalitné a lacné materiály.

Práve štadión v Kaliningrade bol pri výstavbe najviac problematický a vykazoval niekoľko zdržaní. Už vlani uväznili niekoľkých miestnych činovníkov v súvislosti s protiprávnym konaním pri výstavbe. Teraz zatkli tiež bratov Magomedovcov.

Ziyavudin Magomedov je 49-ročný ruský obchodník s čistou hodnotou majetku zhruba 1,4 miliardy dolárov.

Vlastní konglomerát Summa, ktorý pôsobí v oblasti energetiky, stavebníctva, poľnohospodárstva a infraštruktúry. Magomedov bol prvým investorom projektu vysokorýchlostnej železnice Richarda Bransona Hyperloop One a v súčasnosti sedí v jej dozornej rade. Podľa ruských zdrojov je členom blízkeho okolia bývalého ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva.

Čítajte aj:

Z Bureša Babišom: prienik do ODS

V Taliansku je pod dohľadom polície až 200 novinárov

Browder: Putin má na účte 200 miliárd dolárov

Ruskí mogulovia s úzkymi väzbami na vedúcich predstaviteľov sú spravidla odmeňovaní lukratívnymi vládnymi zmluvami. Bratia Magomedovci môžu byť zatknutí v súvislosti s polemikou o rozpadajúcom sa partnerstve Vladimira Putina a Medvedeva.

Podobné znaky vykazovalo tiež zatknutie Vladimira Yevtushenkovova v roku 2014. Yevtushenkov kúpil ropnú firmu Basněfť a bol niekoľko mesiacov v domácom väzení pre podozrenie z prania špinavých peňazí.

O Basněfť mal dlho záujem Rosnefť. Tomuto podniku šéfoval Igor Sečin, dlhoročný priateľ a spojenec Vladimira Putina.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope