Štát zažaloval Bžána. Žiada vrátiť celú odmenu

Štát podal žalobu voči advokátskej kancelárie Radomíra Bžána na vydanie bezdôvodného obohatenia. Žiada vrátenie celej vyplatenej odmeny.

Tá doposiaľ dosiahla s DPH výšku zhruba 21 miliónov eur. Týkala sa zastupovania štatnej firmy MH Manažment (právneho nástupcu FNM) v rozhodcovskom konaní, v ktorom Slovenské elektrárne zažalovali štát pre takzvanú kauzu Gabčíkovo. Štát peniaze vo viacerých splátkach zaplatil, ale po verejnom pobúrení z prehnanej výšky odmeny, poslednú splátku platil s výhradou a plánom žiadať vrátenie peňazí. Žalobu podal 9.3.2018.

„Agrumentácia je postavená na viacerých líniach, pričom hlavný argument je stanovisko Úradu pre verejné obstarávanie, že pri uzatvorení zmluvy s AK Bžán bol porušený zákon o verejnom obstarávaní. Domnievame sa, že dôsledkom je neplatnosť celej objednávky, keďže vychádza zo zmluvy, ktorá bola uztavorená v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní,“ hovorí pre Biztweet Andrej Leontiev, partner TaylorWessing e/n/w/c advokáti.

Podľa advokáta zastupujúceho štátnu firmu MH Manažment, nikto nespochybňuje, že AK Bžán poskytla kvalitné právne poradenstvo a preto si zaslúži primeranú odmenu. Ak sa súd s neplatnosťou objednávky stotožní, bude si výšku primeranej odmeny môcť advokátska kancelária Radomíra Bžána uplatniť v prebiehajúcom konaní protižalobou. Bremeno preukazovania primeranosti uplatňovanej odmeny bude teda na pleciach advokátskej kancelárie Radomíra Bžána.

Predmetom sporu, v ktorom právna kancelária advokáta Bžána uspela, bolo rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, ktoré konštatuje, že štátny podnik Vodohospodárska výstavba v roku 2006 nemal podpísať zmluvu na zabezpečenie prevádzky vodnej elektrárne Gabčíkovo so Slovenskými elektrárňami, ovládanými v tej dobe talianskou firmou Enel, ale namiesto toho mal usporiadať tender.

Ministerstvo hospodárstva na základe tohto verdiktu v roku 2015 prevzalo vodnú elektráreň. Bývalý majoritný akcionár, na ktorého tričko išli náklady súvisiace s kontroverzným krokom vlády sa potom obrátil na viedenskú arbitráž, kde po štáte žiadal odškodné vo výške 588,2 milióna eur. Neuspel.

Čítajte aj:

Nové vedenie MH Manažment určí výberové konanie

Vedenie MH Manažment chce odstupné. Ministerstvo zvažuje zásah

Enel drží štát v šachu. Žiga už privatizačné peniaze nezoženie

Žiarivý úspech štátu však čoskoro zatienili informácie medializované prostredníctvom opozičných politikov. Právna kancelária patriaca Radomírovi Bžánovi, faktúrovala za víťazstvo v právnom zápolení 64 miliónov eur.

Astronomická odmena a následný tlak verejnosti nakoniec nenechali chladným ani ministra hospodárstva Petra Žigu. Za nevýhodnú zmluvu na právne služby vinil vedenie štátnej firmy MH Manažment, ktoré vzápätí odvolal.

Radomír Bžán, spájaný s exministrom dopravy vládneho Smeru Jánom Počiatkom, na mediálnu búrku reagoval zmenou výšky požadovanej odmeny. Za víťazstvo v kauze Gabčíkovo razom požadoval menej. Táto suma mu bola vyplatená, ale štát chce ďalšou žalobou jej výšku korigovať.

Zmluvu uzatváral ešte Fond národného majetku, v centrálnom registri zmlúv však nezverejnil prílohu, kde majú byť uvedené podmienky odmeny. Zmluvu s Bžánom podpísal vtedajší šéf fondu a bývalý poslanec Smeru Branislav Bačík. Ten do odvolania Žigom riadil aj nástupnícku organizáciu MH Manažment, ktorá platnosť zmluvy obhajovala. V reakcii na kontroverznú odmenu za Gabčíkovo vláda zvažuje uzákoniť stropový limit pre výšku budúcich odmien za externé právne služby.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope