Z Bureša Babišom: Babiš a ČSSD

Rokovania Andreja Babiša so sociálnou demokraciou niekoho prekvapujú. Oligarcha však k ČSSD prechováva kamarátske vzťahy celú dekádu. Ukážka z knihy Z Bureša Babišom.

Predvolebná bitka Andreja Babiša s ČSSD z roku 2017 vyvoláva na tvárach mnohých pamätníkov úsmevy. Dôvodom je obyčajná pamäť a dokonca neobvykle priznaný blízky vzťah Andreja Babiša priamo s vedením sociálnej demokracie v dobe prelomu tisícročí.

Hoci dobrý vzťah Babiša a šéfov sociálnych demokratov hlavní aktéri v čase, keď to mohlo dianie okolo privatizácie štátnych podnikov ovplyvniť, nevyťahovali na verejnosť, neskôr veľmi blízky vzťah priznal samotný vtedajší šéf ČSSD Stanislav Gross.

"Áno, s pánom Babišom sa poznám. Občas si telefonujeme," povedal Gross v roku 2004 týždenníku Respekt.

"Najprv za mnou Babiš posielal prostredníkov s tým, že so Stanislavom Grossom dohovoril zoznam ľudí, ktorých by som mal v Čepro zamestnať," objasnil nie tak chladný, ako sa snažili prezentovať vzťah Grossa a Babiša v článku magazínu Reporter niekdajší šéf štátnej spoločnosti Čepro Tomáš Kadlec.

Andrej Babiš využíval k nadväzovaniu známostí, podobne ako mnoho iných veľkopodnikateľov šport, a to konkrétne tenis. So Stanislavom Grossom, ešte ako ministrom vnútra a nastupujúcou silou sociálnej demokracie sa mal zoznámiť a potom opakovane stretávať na tenisových turnajoch prominentov. Nebolo tajomstvom, že Grossova známosť s Babišom prerástla bežnú snahu podnikateľov zapáčiť sa vrcholnému politikovi, ktorý mal dosah na množstvo štátnych obchodov.

Z Bureše Babišem viete objednať v eshope, alebo jednoduchým mailom na adrese marketing@biztweet.eu. K dispozícii je aj slovenská verzia Z Bureša Babišom.

Z viacerých zdrojov je zjavné, že Babiš s Grossom komunikoval pravidelne a nerozoberali spoločne len zápasy ATP. Babiš mal od Grossa údajne zisťovať množstvo informácií z policajných spisov. Nie priamo, ale cez ministra vnútra, získaval kontakty na vrcholných policajtov. Práve v tom čase prišiel s mediálnymi vyhláseniami o tom, že vie, že je odpočúvaný.

Problematickejší však bol fakt, že Gross či už ako minister vnútra, alebo premiér, mal vplyv na privatizáciou štátnych podnikov, do ktorých sa okolo milénia v Česku Andrej Babiš s nebývalou vervou obul.

Čítajte aj:

Z Bureša Babišom: Elena Trenčianska

Z Bureša Babišom. Slovenská verzia v obchodoch

Z Bureša Babišom: Ivan Propper

Z Bureša Babišom: Vojtech Agner

Išlo najmä o podniky Čepro a Unipetrol. Nálety na ne vytvorili možno najtuhších bojov histórie Andreja Babiša. U Čepra sa mal Babiš vďaka Grossovi zoznámiť s riaditeľom podniku Tomášom Kadlecom. S tým sa potom pustil do boja o to, kto obsadí pozície vo vedení podniku. Unipetrol bol ešte silnejšou kávou, u ktorej vláda pod vedením sociálnej demokracie konala opakovane nepochopiteľne a trestné oznámenia lietali všetkými smermi (o kauzách sa dočítate v ďalších kapitolách).

Odpočúvanie, ktoré monitorovalo komunikáciu Grossa a Babiša počas pokusu o privatizáciu Unipetrolu nakoniec z Babiša prvýkrát mediálne urobilo lobistu. Stalo sa tiež jedným z dôvodov prečo bol kedysi najobľúbenejší politik Stanislav Gross z ničoho nič nepriateľom štátu. Mediálne tak zaniklo aj priateľstvo prominentov.

"Je to nádejný mladý politik, ktorý nezvládol svoje okolie a asi hlavne svoju manželku," vyjadril sa na adresu Grossa Babiš.

"Myslím, že pán Babiš je teraz tak vyťažený, že nemá čas na nejaké staré vzťahy a spomienky. Naše vzťahy nikdy neboli tak blízke, ako sa tradovalo," uviedol po rokoch v jednom z posledných rozhovorov pre Českú televíziu dnes už nebohý Stanislav Gross.

Dlho sa polemizuje o známosti Andreja Babiša s nebohým kontroverzným ministrom financií Ivo Svobodom a ministrom priemyslu Miroslavom Grégrom. Ku Svobodovi mali podľa špekulácií médií putovať peniaze pre ČSSD. Miroslav Grégr zas za vlády Miloša Zemana miestami až nepochopiteľne konal v prospech Babiša pri privatizácii štátnej spoločnosti Unipetrol.

 

Ukážka Z Bureša Babišom, Tomáš Lemešani