Babiš na Slovensku dosiahol svoje. Vláda stratila tvár

Duslo dostáva pomoc, ktorá sa už v Európe len tak ľahko nevidí. Daňové prázdniny sú dôkazom bezradnosti Ficovej vlády.

Duslo dostáva pomoc, ktorá sa už v Európe len tak ľahko nevidí. Daňové prázdniny sú dôkazom bezradnosti Ficovej vlády.

Nový minister, nová agenda a nová rétorika. Tak by sa dala zhrnúť zmena, ku ktorej došlo na slovenskom ministerstve hospodárstva.

Duslo Šaľa dostáva daňové prázdniny pre časť svojej výroby a chemický gigant patriaci pod nadnárodnú sieť Andreja Babiša Agrofert tak ušetrí počas desiatich rokov dohromady 58 miliónov eur.

Nezvyčajne štedrý a ústretový krok prichádza zo strany vlády, ktorá je známa kritikou predošlých dotačných pridelení zahraničným investorom z pera Dzurindovej vlády. Fico sa ešte pred rokom tváril ako veľký odporca udeľovania výhod cudzincom, ktorí sa tvária, že bez úľav na Slovensko neprídu.

Teraz robí to isté. Akurát s jedným rozdielom. Nepritiahol nikoho a peniaze rozdáva tým, ktorí sú na Slovensku chronicky známymi vydieračmi.

Začiatkom minulého roka sa v Košiciach podpisovalo slávnostné memorandum, ktoré opäť potvrdilo, že si ktorýkoľvek z majiteľov miestnych železiarní môže na Slovensku pískať ako sa mu bude páčiť. Vláda, nech je už akákoľvek iba zatancuje a pred prípadným odchodom majiteľov zavrie dotačné dvere. 

Scenár s košickým U.S.Steelom bol vlastne podobný ako pri Dusle. Aj vtedy Fico vravel, že nemá žiadne nástroje na to, ako Američanov v košických železiarňach udržať. A tiež bol napokon veľkým spasiteľom, záchrancom tisícok pracovných miest, ktoré ku Košiciam prikoval dočasnou konkurenčnou výhodou U.S.Steel na úkor štátu.

V prípade Dusla Šaľa sa však celý cyklus obrátil rýchlejšie.

V marci Agrofert pripustil, že časť výroby Dusla zo Šale odsťahuje v prípade, že nedôjde ku korekcii vysokých cien energií.

 

Reakcia ministerstva hospodárstva bola v tom čase chladná, ba až drzá. Zatiaľ čo hovorca Agrofertu potvrdil, že o dotáciach so štátom jedná, štát sa tváril, že o ničom vedie.

Keď prišla otázka na dotácie, ministerstvo hospodárstva žiadne nepripúšťalo.

To, že sa predsalen niečo pohlo a že Babišovi ľudia štátu hrozia, priznalo ministerstvo hospodárstva až v máji.

Po dlhom tichu teraz zas, akoby nič obracia úplne. Odišiel minister Malatinský, ktorého nahradila ďalšia bábka, zrejme s razantnejšími príkazmi.

Už po týždňovom trvaní funkcie odklepáva Pavlis pre Duslo Šaľa rekordnú dotáciu 58 miliónov eur.

A Fico je opäť záchrancom pracovných miest, i keď tentokrát iba stoviek.

Áno Agrofert nedostal daňové prázdniny zadarmo, preinvestuje takisto rekordných 300 miliónov. Odkiaľ však môže vláda vedieť, že by ich bez daňových prázdnin neinvestoval takisto? Projekt novej čpavkovne existoval minimálne rok. Aj napriek drahému plynu a elektrine.

Na svoje ostré ohradzovanie sa voči vyhrážajúcim sa firmám všetci náhle zabudli. Veď do volieb ostáva len tok. Treba siať populistické semeno a splácať dlhy sponzorom. Najbližšie mesiace teda prinesú isto nové stimuly. 

Tie môžu byť dôkazom iba dvoch verzií. Buď ide o platenie dlhov za staré láskavosti, alebo potvrdenie neschopnosti Ficovej vlády, vytvoriť počas siedmich rokov vládnutia prijateľné podnikateľské prostredie.

 

 

Tomáš Lemešani

 

Čítajte viac: 

Keď Fico hýbe bábkami alebo o nekľude posledných dní

Fico začal čistku. Končia ministri Malatinský a Čaplovič

Ficove jasle a škôlky zaplatí EÚ

Vláda má problém. Čerpanie eurofondov je kvôli korupcii ohrozené