Chce Most existovať aj po roku 2018?

Most-Híd chcel vstupom do vlády zabrániť nárastu extrémizmu a úspechu konšpirátorov. Teraz s jedným vládne a do ulíc smerujú desiatky tisíc ľudí.

Strana lídra Bélu Bugára bola v parlamentných voľbách 2016 taktiež akýmsi protestným hlasom. Protestným hlasom menšiny voličov, ktorá si okolo seba začala všímať nepríjemne hnednúcu atmosféru.

Iné demokratické strany boli voči politickým zmenám a nárastu extrémizmu apatické, alebo sa dokonca na populistickú vlnu faulovo kritizujúcu európske inštitúcie, za ktorou sa temne skrývala latentná xenofóbia, pridali.

Do Mostu prišli odborníci z „nemaďarských“ strán, a tak mu dalo šancu niekoľko voličov stredopravého demokratického spektra.

Iste, o regionálnych koalíciach Mostu i podozreniach okolo niektorých nominantov strany v štátnych firmách a agentúrach sa vedelo. Všetci však verili, že sa strana ako bojovník proti extrémizmu skúsi skutočne vierohodne transformovať aj vo svojom vnútri.

Most-híd túto dôveru kruto skúša. Slepo, zrejme s vidinou výhod účasti vo vláde, obhajoval kauzu za kauzou, na ktoré bohužiaľ pomaly otrlí novinári upozorňujú skoro na týždennej báze.

Korunu tvrdým ranám voličskej odolnosti zasadil Béla Bugár nepochopiteľnou obranou ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorému už pár mesiacov neverí ani odraz v zrkadle.

Čítajte ďalšie komentáre autora:

Hnedá bledne rýchlo. Kotleba v krajoch totálne prepadol

Dve tváre šoku z terorizmu

Zvykli sme si na to

Napriek tomu nemusí byť Most z hry. Hľadia naň dnes všetci. Politici, s ktorými bojoval, novinári, ktorých unavoval, voliči, ktorých sklamal a v neposlednom rade davy v uliciach, ktoré sú frustrované z toho, že ich hlas na úrade vlády nie je počuť.

Do vlády so Smerom a SNS vstupoval Most-Híd so snahou zabrániť vzostupu extrémizmu a konšpiračnému populizmu, ktorý nebezpečne ohrozuje budúcnosť Európy. Teraz je vo vláde s partnermi, ktorí miesto argumentov a vyvodzovania zodpovednosti za fatálne zlyhania, prichádzajú s teóriami opísanými z najlacnejších infoanalfabetických príručiek.

Pokúšajú sa nenávisťou voči menšinám, ktoré strana Bélu Bugára zastupuje, prehlučiť oprávnené otázky davu, ktorý sa pýta, prečo na úrade vlády figurujú ľudia napojení na mafiu, kto vyšetruje vraždu Jána Kuciaka a prečo za to nikto nenesie zodpovednosť. Ak Most chce existovať aj po roku 2018, musí na túto otázku odpovedať.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope