U.N.K.L.E.: Projekt spájajúci esá inteligentnej elektroniky

Projekt U.N.K.L.E. patrí k príkladom ako elektronikou osloviť masy a nestratiť pritom na kvalite.

Vznikli už v roku 1992 a ich existencia sa delí do pomyselných štyroch reinkarnácií. V našich zemepisných šírkach vzbudilo záujem ich album Psyence Fiction z roku 1998. Stáli za ním majiteľ a zakladateľ legendárneho labelu Mo'Wax špecializovaného prevažne na trip-hop James Lavelle a Dj Shadow.

V poradí druhé album Unkle prinieslo hviezdny line-up hostí, objavuje sa tu napríklad Mike D (Beastie Boys), Thom Yorke (Radiohead) po boku Jamesa Newsted (Metallica), alebo Kool G Rap. Hitový track Lonely Soul s Richardom Ashcroft z The Verve bol k vypočutiu v záverečných titulkoch filmu Pláž.

Kapela nezanedbávala ani vizuálnu stránku a o výborné promo materiály a cover sa postaral Futura 2000 legenda New Yorskej grafitti scény, ktorý s Jamesom spolupracoval už od čias Mo'Wax. Jeho figúrky s členmi kapely, plagáty rôzne promo leporela sa dajú za veľké peniaze zohnať napríklad po londýnskych bazároch alebo na ebay. U výborného videa s vyšinutým mužom kráčajúcim v tuneli pre autá, ktoré ho stále zrážajú nabieha husia koža i dnes.

Pozrite si aj:

Pendulum: zlámané beaty pre každého

Legendárny koncert na víkend: Nestarnúci raveri Prodigy

U.N.K.L.E. si získali poslucháčov kombináciou elektroniky s prvkami hip-hopu a downtempa . Celkovo vydali 5 albumov, ale na konte majú aj mnoho menších počinov, či špeciálnych projektov.