Keď Fico hýbe bábkami alebo o nekľude posledných dní

Premiér spustil čistky. Bez vysvetlenia a reálnych dôvodov ničí posledné dôkazy svojej sebaúcty.

Premiér spustil čistky. Bez vysvetlenia a reálnych dôvodov ničí posledné dôkazy svojej sebaúcty.

Rovnako ako pri Ficovej kandidatúre na prezidenta aj teraz sa to, o čom sa dlhé týždne hovorilo, premenilo v realitu.

Robert Fico odvoláva ministrov, čím spúšťa čistku svedčiacu o jeho nervozite.

Nie že by mi strata ministrov Malatinského a Čaploviča nejako významne prekážala. Trápny je ale odkaz, ktorý svojimi krokmi Fico vysiela.

Už pri nominácii členov novej vlády hovoril premiér o tom, že na miesta ministrov nominuje nestranných ľudí, ktorí sú hlavne odborníkmi vo svojich oblastiach.

O tom, že by svoju prácu nevykonávali tak, ako od nich očakával Fico nikdy nepovedal ani slovo.

 

Ešte počas nedávnej prezidentskej kandidatúry sa dokonca chválil tým, akú historicky najstabilnejšiu vládu vedie. Vyzdvihoval najmä to, že sa s ňou nespájajú žiadne kauzy a je prakticky jednoliata. Budiš. Aj keď človek znalý neverí, premiér má právo si to myslieť alebo neškodne zavádzať.

Po prehre v prezidentských voľbách však prišlo trpké vytriezvenie. Tomu, že sú ľudia s Ficom spokojní už neveria ani oni sami a to napriek sústavnému pripomínaniu Ficových samochválných rečí.

Preferencie SMERu však neprestali padať ani po prezidentských voľbách. Nečinnosť vlády, kauzy vyplývajúce z vnútrostraníckych bojov, či dokonca čiernoty spájajúce sa so samotným menom predsedu vlády prinútili k činu vystrašeného Fica, ktorý začína chápať, ze ho iní ľudia nevnímajú ako otca slovenského národa.

Ministrov odvolal len tak, aby sa nepovedalo, že sa na vláde nič nemení.

Verejnosti nepodal žiadne vysvetlenie, zdôvodnenie toho, prečo končia dvaja podstatní ministri, ktorí majú výrazný vplyv na zamestnanosť a podnikateľskú oblasť.

To, že z očí zmizol neprofesionálny a amatérsky minister Čaplovič asi neprekáža nikomu. Čo však minister hospodárstva? Malatinský patril skôr medzi tých populárnejších Ficových ministrov. Nezmrvil toho veľa a robil, čo mu premiér povedal.

A tu je dôkaz Ficovej arogancie, zbrklosti a dikátorského vedenia SMERu. Malatinský končí bez toho, aby Ficovi vadil. Podľa všetkého bol skrátka najmenej významnou bábkou na premiérových nitiach.

Výmena na tak dôležitom poste rok pred koncom volebného obdobia a v čase, kedy sa napríklad prerozdeľujú peniaze z európskych fondov na najbližších päť rokov zas vystavujú Slovensko riziku.

Chvíľu totiž trvá, dokiaľ sa nový človek dostane k celej agende a rozhýbe sa k skutkom. Ficovi je už jednoducho jedno, čo s jeho vládnutím a krajinou bude, všetko zameria na blížiaci sa predvolebný boj.

Ten bude zrejme horúcejší ako SMER ešte pred pár mesiacmi čakal.

 

Tomáš Lemešani

 

Čítajte viac:

Fico začal čistku. Končia ministri Malatinský a Čaplovič

Ficove jasle a škôlky zaplatí EÚ

Vláda má problém. Čerpanie eurofondov je kvôli korupcii ohrozené