Film Europe je v Beneluxe a poškuľuje po Škandinávii

Slovenská filmová spoločnosť Film Europe zaznamenala na festivalovej scéne úspešný rok. Dostala sa na západ a zvažuje expanzie.

Od mája 2017 vysiela Film Europe Channel aj v Beneluxe. Ide o jeden z hlavných úspechov slovenskej filmovej spoločnosti, ktorá sa ako prvý filmový východoeurópsky projekt dokázala presadiť aj v západnej Európe.

„Idea Film Europe bola od začiatku obchodná, ale zároveň nekompromisná voči festivalovej kvalite filmov,“ hovorí v rozhovore pre Biztweet konateľ a generálny riaditeľ Film Europe Ivan Hronec.

Firma, ktorá vznikla pred siedmimi rokmi by sa rada s filmovým kanálom posunula aj do nových destinácií. Poškuľuje údajne po Škandinávii.

Na domácej scéne sa s takmer dvojmiliónovým obratom zameriava na rozvoj festivalových aktivít. Tie sú na domácom trhu vlajkovou loďou aktivít Film Europe. Spoločnosť napríklad úspešne nakúpila všetkých troch víťazov z festivalov v Berlíne, Benátkách a v Cannes pred tým ako dostali hlavnú cenu.

Čítajte aj:

Talianska firma postaví pri Senci sklad za 6,8 milióna

Dáni na Slovensku rozširujú chov prasiat. Pigagro chce šiestu farmu

„Jeden pekný príklad. Víťaza tohtoročného Berlinalé, maďarský film O tele a duši, sa nám podarilo kúpiť 6 mesiacov pred Berlinale, teda skôr než tento film vyhral cenu. Hlavnú herečku Alexandru Borbély, narodenú pri Nitre a dnes pôsobiacu v poprednom budapeštianskom Katona Jozsef Szinhaz sa nám podarilo pozvať na ArtFilm do Košíc a na Be2Can do Prahy a Bratislavy. No a Alexandra sa stala pred par dňami najlepšou európskou herečkou a jej film je nominovaný na zahraničného Oskara,“ hovorí Ivan Hronec.

Distribučné úspechy zaznamenáva Film Europe aj vďaka tomu, že sa nespolieha na štátne zdroje, ako regionálna konkurencia spoločnosti. „Český a slovenský divák nevidel vo verejnej televízii víťaza Cannes viac ako 5 rokov a nevidel ho ani v Karlovych Varoch,“ hovorí Hronec. Štátne a európske zdroje tvoria len desať percent obratu firmy, vďaka čomu je podľa jej šéfa pružnejšia.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope