Ficove jasle a škôlky zaplatí EÚ

Na rozšírenie kapacít predškolských zariadení, ktoré sľúbil cez víkend premiér, nám Európska únia vyčlenila z nových eurofondov 155 miliónov eur.

Premiér Robert Fico oznámil cez víkend ambiciózny plán, v rámci ktorého chce rozšíriť kapacity jaslí materských škôlok o 20-tisíc detí. Opatrenie je súčasťou balíčka, ktorý má za cieľ zvýšiť životnú úroveň na Slovensku.

Z čoho bude balíček financovaný však premiér neuviedol. Nejde pritom o malú sumu, keďže opatrenia ako bezplatné cestovanie vlakom pre študentov a dôchodcov, alebo zníženie odvodov pre zamestnancov s nízkymi príjmami, majú štátnu kasu zaťažiť 250-miliónmi eur ročne.

V prípade jaslí a škôlok však Ficovi podľa informácií portálu biztweet.eu pomôže Európska únia. Tá na ich výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu vyčlenila Slovensku viac ako 155 miliónov eur z nových eurofondov.

 

 

V  programovacom období na roky 2014 až 2020 tak bude môcť Slovensko z eurofondov čerpať prostriedky ako na rozšírenie kapacít jaslí a škôlok, tak aj na prípravu učiteľov a učiteliek do nových zariadení. Peniaze sa majú využiť aj na zvýšenie zamestnanosti žien po rodičovskej dovolenke cez tvorbu flexibilných foriem pracovných miest.

Financie na tieto opatrenia bude Slovensko čerpať z operačných programov  Ľudské zdroje a Integrovaný regionálny operačný program (IROP). Z prvého bude mať na viac jaslí a škôlok k dispozícii takmer 50 miliónov eur a z IROP by malo ísť o sumu 105 miliónov eur.

Jednotlivé operačné programy ešte musí schváliť Európska komisia, no malo by ísť už len o formalitu. Podľa komisára pre regionálny rozvoj Johannesa Hahna by tak mala urobiť do konca októbra.

K zriaďovaniu nových jaslí a škôlok nás pritom musela EÚ „dotlačiť“. Podľa zdroja portálu biztweet.eu z ministerstva financií totiž Slovensko chcelo prostriedky z eurofondov využiť na iné oblasti ako napríklad cestovný ruch, no Európska komisia tlačila práve na zvýšenie dostupnosti kvalitných a cenovo dostupných jaslí a škôlok.

Autor: Lukáš Kvašňák

 

Čítajte viac:

Európska únia chystá prijatie Partnerskej dohody. Slováci podpíšu dokument roka

Brusel prišiel s odporúčaniami. Slováci boli kritikou zahrabaní pod zem

Vláda má problém. Čerpanie eurofondov je kvôli korupcii ohrozené