Slovenský Ústavný súd zvládol svoju úlohu. Peniaze nestačia na prepísanie histórie

Verdikt Ústavného súdu vo veci sťažnosti ÚPN na postupy súdov v prípade spolupráce Andreja Babiša s ŠTB ukazuje, že justícia začína po troch dekádach fungovať.

Hájiť ústavu a nedovoľovať vynaliezavým, bohatým, či mocným ľuďom vytvárať si vlastné pravidlá. Košický Ústavný súd zvládol úlohu, ktorú mu určuje slovenské štátne zriadenie a po umožnení zrušenia Mečiarových amnestií prišiel v krátkom čase s druhým prevratným verdiktom.

Práve vynaliezavý, bohatý a mocný je aj Andrej Babiš, ktorý sa pokúšal dokázať, že je v spisoch ŠTB vedený neoprávnene. Neuspel. Súd jednoznačne vyriekol tvrdé slová o tom, že ÚPN ako správca archívov je pravdivou autoritou, nikto ho za archívovanie spisov, ktoré komunistická tajná polícia nestihla zničiť, nesmie žalovať a trestať.

Súd zároveň konštatoval, že výpovede agentov komunistickej ŠTB nemožno považovať za relevantné. Stalo sa to, čo mnohí tvrdia od začiatku – „eštébák“ má podľa prísahy neprezradiť pravdu, jeho morálna rovina je veľmi otázna a možno ho podozrievať, že za odplatu, či so snahou ochrániť svoju osobu bude klamať aj pod prísahou.

Z Bureše Babišem viete objednať v eshope, alebo jednoduchým mailom na adrese marketing@biztweet.eu

Výsledok súdu má aj medzinárodný presah. Okrem nevôle verejnosti, ktorú podozrenie zo spolupráce s ŠtB vyvolalo, hrozilo pred štyrmi rokmi mocnému mužovi, že kvôli zákonnej podmienke nebude môcť zasadnúť do akejkoľvek vládnej pozície.

Čítajte aj:

Americký sen po československy, diel druhý. Zrodenie Agrofertu, všetko je čisté, zabudnite

Americký sen po československy. Ako sa zrodil oligarcha Babiš

Lemešani: Prečo som napísal knihu o Babišovi

Zjednal si preto akúsi výnimku, keď využil proces v Bratislave k odkladu bezpečnostnej previerky podmienenej tým, že kým mu súd v Bratislave spoluprácu nepreukáže, platí prezumpcia neviny, teda, že s ŠtB nespolupracoval.

Zväzky ŠtB v archívoch štátu pritom Slovensko považuje za relevantnú a dôveryhodnú autoritu. Akási prezumpcia ich pravosti teda mala podľa mnohých právnych názorov platiť až do doby prípadného opačného verdiktu súdu.

Zvláštna výnimka, ktorú Babišovi požehnal politický spojenec Miloš Zeman teraz stojí na vratkých nohách. Pre Andreja Babiša, ktorý je v Česku obžalovaný taktiež z dotačného podvodu to predstavuje ďalšiu vážnu trhlinu v premiérskych ambíciach.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope