Bitcoin naďalej mimo radar. Využíva ho stále viac firiem

Virtuálnu menu Bitcoin už používajú maloobchodné siete aj reštaurácie. Firmy sa tak vyhnú dani.

Už to nie je iba záhadná počítačová mena používaná v zákutiach internetu. Bitcoinom, ktorý dnes viete aj fyzicky vybrať z bitcoinmatu, možno v Česku a na Slovensku platiť v eshope Alza, maloobchodnej sieti trafík Geco, či niektorých baroch a reštauráciach.

Firmy majú o platidlo záujem. Zjednodušene preto, že ju nemusia zdaniť. Štáty totiž pred Bitcoinom zatvárajú oči.

„Účtovné jednotky majú na dodaný tovar alebo službu vystaviť účtovný doklad, na ktorom uvedú sumu alebo údaj o cene, pričom podľa zákona sa účtovníctvo vedie v peňažných jednotkách v mene euro,“ uvádza tlačový odbor ministerstva financií.

Jedným dychom však dodáva, že Bitcoin nemá výmenný kurz a preto nie je možné majetok obstaraný v Bitcoinoch následne oceniť ani podľa zákona o účtovníctve.

Ako štát priznáva, nevie so súčasnou situáciou, kedy virtuálne peniaze za tovar mimo daňový systém obchodujú aj kamenné maloobchodné predajne, spraviť nič. Spolieha sa iba na to, že obchodníkov od používania Bitcoinu odradí jeho riskantnosť a skokovosť jeho hodnoty.

Podobný problém rieši dlhodobo aj česká Finančná správa, ktorá si je vedomá aj toho, že niektoré živo obchodujúce firmy majú v účtovných závierkach vďaka využitiu Bitcoinu veľkú nulu. Na ťahu však musí byť rýchlejšia spolupráca nielen s ministerstvom financií, ale aj národnou bankou.

Čítajte aj:

Start-upy na Slovensku zaostávajú. Ich vplyv je zanedbateľný

Kažimír chce posilniť obchodovanie s cennými papiermi. Nevylučuje zmeny zákonov

Tajomný zakladateľ Bitcoin: Anonym, ktorý je miliardárom

Český bitcoin expanduje na Slovensko. Očakáva výrazný nárast

Európska komisia navrhla prísnejšie pravidlá pre nakladanie s virtuálnymi menami. Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú ich výmenou za reálne peniaze, majú novo spadať pod smernicu Európskeho parlamentu proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu a v snahe obmedziť anonymitu by mali kontrolovať identitu zákazníkov.

Aj keď smernica vojde do platnosti, so zdanením v Česku a na Slovensku to bez tuzemskej úpravy neurobí nič.

Činnosti súvisiace s virtuálnymi menami a v kontexte prania špinavých peňazí v súčasnosti upravuje revízia smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/849 z 20. mája 2015 o predchádzaní využívaniu finančného systému na účely prania špinavých peňazí alebo financovania terorizmu, ktorou sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 648/2012 a zrušuje smernica Európskeho parlamentu a Rady 2005/60/ES a smernica Komisie 2006/70/ES. Táto je momentálne v štádiu rokovaní v Európskom parlamente.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope