Chrenek: Jednania o predaji U.S.Steel Košice mali iba zvýšiť hodnotu firmy

Americká korporácia U.S.Steel mala o predaji košickej továrne vyjednávať s Třineckými železiarňami len naoko. Tvrdí to majoritný akcionár českých železiarní Tomáš Chrenek.

Ako Biztweet informoval koncom minulého roka, skupina slovenských miliardárov stojacich za Moravia Steel sa zaujímala o prevzatie košických oceliarní. Třinecké železiarne, ktoré Moravia Steel na čele s Tomášom Chrenkom, Jánom Moderom, Evženom Balkom a Máriou Blaškovou ovláda, mali podať ponuku na odkúpenie amerického podielu v košických železiarňach.

Podľa neskorších informácií sa napokon Američania rozhodli jednať s čínskou skupinou Hesteel, ktorá údajne podala vyššiu ponuku. Podľa majoritného akcionára českých železiarní však mohlo za kľukatými jednaniami firiem byť aj čosi iné.

„Potrebovali zvýšiť cenu akcií na burze, aby si vybavili preklenovací úver. Záujem Třineckých železiarní pomohol k rastu cien na burze,“ hovorí v aktuálnom rozhovore pre týždenník Euro Tomáš Chrenek.

Aj tento česko-slovenský podnikateľ tvrdí, že U.S.Steel argumentoval odmietnutie ponuky českej skupiny lepšou ponukou Číňanov. „Nakoniec Košice nikomu nepredali,“ spochybňuje úprimnosť jednaní Chrenek.

Čítajte aj:

Odbory U.S.Steel Košice: Z továrne sa stala dojná krava

Hintoš pre Biztweet: Odvážni manažéri museli odísť

Chrenek investuje na Ukrajine. Vyplatil rekordnú dividendu

Podľa iných informácií sa však jednania U.S.Steel a Hesteelu skomplikovali po tom, čo Krajský súd v Košiciach vydal opatrenie, ktorým dve tretiny pozemkov pod továrňou zastavil v prospech americkej spoločnosti Adams & Co Inc.

Záhadná americká poradenská firma žiada od U.S. Steel vyplatenie 16 miliónov eur. Súdny spor medzi spoločnosťami sa ťahá už od doby, kedy vtedajší Východoslovenskej železiarne riadil management mečiarovských privatizérov okolo Júlia Rezeša.

 

Biztweet

Zaregistrujte sa a získajte exkluzívne info z Biztweetu. Ak ho chcete iba podporiť, posilnite nezávislú žurnalistiku na účte IBAN CZ8920100000002100602454. Ďakujeme