Dušan Repák: Právnik s neobyčajnou mocou

Meno Dušana Repáka sa neobjavuje v milionárskych rebríčkoch. Tento právnik však figuruje v desiatkach biznisov a mocensky zasahuje aj do politiky.

Repákovo meno sa objavuje len pri tých najcitlivejších kauzách, či kontroverzných biznisových aktivitách. Za všetko hovorí obhajoba Majského, Mečiarovych poslancov a developerské projekty, voči ktorým sa búria obyvatelia.

Média Repáka spájali napríklad aj s Ivanom Kmotríkom. Oligarcha však v jednom z rozhovor akékoľvek nadštandardné vzťahy s Dušanom Repákom poprel. Obchodný registér ale prezrádza spoluprácu v developingu aj zastupovaní Komtríkových obchodných aktivitách.

Podnikateľ a právnik je šikovný hlavne pri získavaní naoko nenápadných, ale významných obchodov. Asistuje mu pritom často štátna správa. Jedným z príkladov je zisk prevádzky parkoviska pred bratislavskou detskou nemocnicou na Kramároch. Slovenská zdravotnícka univerzita podpísala koncesnú zmluvu s firmou ProPark, ktorú Repák ovládal aj napriek nesúhlasu ministerstva zdravotníctva a faktu, že nemocnica neorganizovala žiadnu súťaž.

K ľuďom, ktorí rozhodujú o štátnych peniazoch to mal Dušan Repák stále blízko. Niektorými politikmi je spájaný s rodinou Jozefa Majského. 5. februára 2008 podala skupina poslancov HZDS Vladimíra Mečiara a SMERu na Ústavný súd návrh na zrušenie Špeciálneho súdu. Zastupoval ich práve Dušan Repák. Daniel Lipšic vtedy poukázal na to, že syn Jozefa Majského Erik býva v dome Dušana Repáka. Práve Jozef Majský bol pritom súdený Špeciálnym súdom. Lipšic naznačoval priamy vplyv Repáka aj na ústavného sudcu Jána Auxta.

Poľovnícke združenie, ktoré Repák ovláda, v minulosti získalo do prenájmu od Lesov SR revír Solírov. Ako upozornil denník SME, vtedy štátne lesy viedol nominant HZDS Jozef Minďás. HZDS Dušana Repáka v parlamente navrhovalo zvoliť za sudcu disciplinárneho senátu. V roku 2010 sa stala sudkyňou manželka Miriam Repáková. Navrhla ju exministerka spravodlivosti za HZDS Viera Petríková.

Čítajte aj:

Ján Molnár: kráľ východu je skokanom v milionárskych rebríčkoch

Bez nich by to nešlo: Anton Rakický

Ján Sabol: Liehovarnícky kráľ

Samotný Repák sa dostal aj priamo na kandidátnu listinu politickej strany – SDKÚ. Na protest vtedy zo strany vystúpilo niekoľko poslancov. Rozpadajúcej sa pravicovej strane mal vtedy požičať neznámy obnos peňazí na politickú kampaň. Pokus o prienik priamo do politiky Dušan Repák zopakoval na kandidátke hnutia Zmena zdola Jána Budaja.

Podľa obchodného registra figuruje Repák v 24 firmách. Ide hlavne o spoločnosti spájané so známymi podnikateľmi, najčastejšie Ivanom Kmotríkom, ale napríklad aj Andrejom Babišom.

Jeho najčastejšou obchodnou aktivitou je okrem právnych služieb developing. Jeho spoločnosť RV Development 2 napríklad plánuje pozdĺž Príststavnej a Plynárenskej ulice v hlavnom meste Slovenska postaviť 18 tisíc metrov štvorcových kancelárií. Podnikateľ stavia aj v mestskej časti Rača. Tam je kritizovaný za hustú zástavbu nerešpektujúcu územný plan oblasti.

 

Biztweet

 

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb