Brusel prišiel s odporúčaniami. Slováci boli kritikou zahrabaní pod zem

Európska komisia zverejnila každoročné odporúčania pre členské štáty. Slovensko bolo zvozené pod zem.

Európska komisia zverejnila každoročné odporúčania pre členské štáty. Slovensko bolo zvozené pod zem.

"Musím pogratulovať krajinám ako je Česká republika, Dánsko, Belgicko, Rakúsko, Holandsko a Slovensko. Krajiny dostali rozpočtový deficit pod tri percentá čo je veľký pokrok," začal svoje vystúpenie na tlačovej konferencii v Bruseli eurokomisár Olli Rehn.

Po potľapkaní po pleci však bolo na konferencii v Bruseli, ktorej sa biztweet.eu zúčastnil počuť na adresu Slovenska len kopu výčitiek. Krajiny pod Tatrami sa týkala viac ako polovica upozornení.

Hoci ich slovenská politická špička neberie veľmi vážne, odporúčania Bruselu často odzrkadľujú skutočnú situáciu v akej sa krajina nachádza. Práve na základe odorúčaní Európskej komisie boli v minulosti zreformované dôchodkové systémy, či trh práce.

Poďme si teda zhrnúť čo Olli Rehn Slovákom vyčíta a kde odporúča zlepšenie.

 

NEZAMESTNANOSŤ MLADÝCH

Napriek samochvále ministra Richtera a tlstému balíku, ktorý nám Brusel na riešenie problému s mladými bez práce dal ostáva nezamestnanosť absolventov vážnym problémom. V odporúčaní sme v spoločnosti krajín Grécko, Taliansko, Bulharsko a Rumunsko, čo samotné predznamenáva, že to asi s prácou pre mladých nebude úplne v poriadku.

 

DLHODOBO NEZAMESTNANÍ A NEČINNÝ ÚRAD PRÁCE

Ďalšia výčitka sa takisto týka nezamestnanosti. Pribúda ľudí, ktorí si prácu nevedia nájsť roky a stávajú sa z nich sociálne prípady. Oli Rehn kritizuje slabú aktivitu a efektivitu slovenského úradu práce.

 

GARANCIA PRE MLADÝCH

Do tretice nezamestnanosť. Brusel vyčlenil peniaze na špeciálny program, ktorý má docieliť, aby absolvent nečakal na prácu viac ako štyri mesiace po škole. Slovensko možnosť čerpania týchto peňazí využíva minimálne a o ponuke Bruselu ani nehovorí.

 

PRELIEVANIE DANÍ

Výsledok lákania nadnárodných firiem bez akýchkoľvek pravidiel má Slovensko na stole. Brusel ho varuje pred tým, že veľké firmy organizujú plánované zdanenie. Teda, že zisky, ktoré na Slovensku vyrobia nezdania v Bratislave, ale prepíšu si ich do krajín s nižšou fiškálnou záťažou.

 

 

 

ZDRAVOTNÍCTVO

Slovensko má zdravotnú starostlivosť na nízkej úrovni. Problém však nie je v malých štátnych dotáciách. Nemocnice fungujú zle a mrhajú peniazmi, ktoré im štát dáva.

 

PREBUJNELÁ ADMINISTRATÍVA

Obmedzenie hospodárskej súťaže na Slovensku prebieha sústavne. Podľa Olliho Rehna je však do veľkej miery spôsobené neúmyselne. Na vine má byť príliš komplikovaná administratíva, ktorá niektoré firmy znevýhodňuje.

 

VEDA A VÝSKUM

A to je už známa pesnička. Slovensko patrí dlhodobo k dnu rebríčkov výdajov na vedu a výskum.

 

Čítajte viac:

Na čo sú extrémisti dobrí? Podľa Bruselu rozhýbu energetiku

S výskumom nemá problém len Slovensko. Veda je podvýživená v celej Európe

Viceprezident Antonio Tajani v Európe končí. Priemyselný populista už nekandiduje