Carlos Slim Helu: prototyp oligarchu

Strelec z najvyššej ligy, ktorý v miliardárských rebríčkoch konkuruje americkým byznysmenom, ale aj príklad oligarchu využívajúceho politikov ako obchodný nástroj. Mexický magnát Carlos Slim Helu ovládol svetové telekomunikácie a nemieni sa zastaviť.

Ak si neviete predstaviť, čo znamená v biznise používaný výraz žraločí inštinkt, sledujte kariéru Slima. Peniaze nevyhadzuje na rozmary a nikdy mu neležia na účte. Zároveň vie ako peniaze otáčať. Investuje pritom veľkolepo, systematicky a kobercovými náletmi, v rámci ktorých ovláda celé sektory.

Vlastní sieť zdravotníckych zariadení Star Medica. Ak zdravotné ťažkosti Mexičana netrápia, zrejme si doma svieti prúdom, ktorý Slimove firma predáva. Vlastní elektrickú sieť Condumex.

Cesty v Mexiku zas stavala ďalšia spoločnosť magnáta - CILS. S dopravou súvisí aj Slimove vlastníctvo ťažobnej spoločnosti Swecomex, ktorá je kľúčovým ropným hráčom v Mexickom zálive.
 
Pán Mexika vlastní tiež obchodné siete, tabakové spoločnosti aj firmy zo zábavného priemyslu. Primárnu pozíciu v impériu Carlosa Slima, od ktorej sa všetky ďalšie zložky odvíjajú, má však telekomunikačné konglomerát. Jeho firmy obhospodarujú 90 percent všetkých pevných liniek v Mexiku a väčšinu mobilných sietí.
 
Carlos Slim je pôvodom Arab. Jeho otec Julian Selim Haddad prišiel do Mexika v roku 1911, kde utekal v časoch Otomanskej ríše, ktorá zvolala vojnovú mobilizáciu. Zázemie Carlosovi zaplatili rodičia.
 
Vďaka kvalitnému backroundu si už čoskoro založili obchod s potravinami pre arabskú klientelu (volala sa Hviezda Orientu).

V osemdesiatych rokoch sa mexická ekonomika zrútila. Carlos Slim, namiesto toho, aby z Mexika zmizol, zostal v Strednej Amerike a skupoval firmy, ktoré sa rúcali jedna za druhou. Keď koncom desaťročia prišlo oživenie, taktika sa vyplatila.
 
Trebárs jeho poisťovňa sa vtedy zhodnotila zo 44 miliónov dolárov, na 2,5 miliardy dolárov amerických.
 
Začiatkom deväťdesiatych rokov už vlastnil dve stovky podnikov. Tým to však nekončilo. Spoločne s France Telecom a Southwestern Bell vyhral tender a ovládol najväčšiu telekomunikačnú spoločnosť Mexika.

Čítajte aj:

Tajomný zakladateľ Bitcoin: Anonym, ktorý je miliardárom

Bašár al-Assad: Miliardy dôvodov prečo dopúšťa utrpenie svojho ľudu

Hašek, Jágr, či Čech. České hviezdy bojujú o úspech v biznise

 
Potom prišli desiatky a stovky ďalších obchodov. Kúpil tri percentá akcií spoločnosti Apple. Pred tým, než firmu znova ovládol Steve Jobs. Čoskoro tak opäť závratne zhodnotil svoje investície.
 
V roku 2007 začal súperiť o post najbohatšieho muža planéty. V súkromnom živote tiež nepreferuje nákupy sídiel a lá drogoví baróni. Peniaze investuje skôr do toho, čo sa môže zhodnotiť. Trebárs umenia. Vlastní desiatky originálov známych maliarov, plastiky i sochy. Najväčším znakom jeho osobnosti je chuť po moci. Skúma historické kroniky sultánov a ďalších vodcov.
 
S mužom posadnutým mocou sa však spájajú aj kontroverzie. Známa je jeho blízkosť mexickému prezidentovi Carlosovi Salinasovi. V jeho vláde Slim, ako telekomunikačný mogul zastával funkciu ministra telekomunikácií.
 
Vďaka politickým konexiám dokázal Slim vždycky obmedzovať konkurenciu. Mnoho ľudí však Slima uznáva vďaka tomu, že ponúkol prácu veľkej skupine chudobných populácie.

 

Biztweet

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biztweet Exclusive (číslo0119) Biztweet Biztweet Exclusive (číslo0119)

Hľadáte dobré čítanie o kauzách, ktoré hýbu dianím, prepojeniach politikov a oligarchov, či pohľad za oponu biznisu? Biztweet Exclusive to všetko obsahuje.

Biztweet Exclusive

Kúpou magazínu taktiež podporíte žurnalistickú tvorbu nezávislého projektu, ktorý sa venuje investigatívnej žurnalistike a chýbajúcim ekonomickým analýzam v nej.

 

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb