Tajomný zakladateľ Bitcoin: Anonym, ktorý je miliardárom

Nikto nevie, kto to v skutočnosti je. Podľa všetkého je však novým dolárovým miliardárom.

V októbri 2008 bol prvýkrát zverejnený profil akéhosi Satoshi Nakamota, ktorý sa vo virtuálnom priestorom pochválil založením virtuálnej meny Bitcoin.

Zakladateľ populárnej virtuálnej meny ako autor softvéru a podielov z celého Bitcoin obchodovania, teraz podľa odhadu celebritynetwoth.com drží fiktívne mince v reálnej hodnote asi 1,1 miliardy amerických dolárov.

Kým Nakamoto tvrdí, že je Japoncom narodeným v apríli 1975, niektorí sa domnievali, že skutočný majiteľ nápadu pochádza z USA, či Austrálie. Za Nakamota sa prehlásil Craig Steven Wright.

Ten upútal pozornosť celého sveta aj keď v rukách nemá takmer žiadne dôkazy. 45-ročný austrálsky podnikateľ je podľa vlastných slov bývalým akademikom. V biznise bol neviditeľný. Údajne preto, že pracuje v IT sektore na vývoji bezpečnostných protokolov, ktorých autori sú kvôli citlivej povahe tohto podnikania utajení.

Rodák z Brisbane získal doktorát z teológie a následne druhý z informatiky. Podľa časopisu Economist, jeho životopis uvádza magisterský titul v odbore štatistiky z University of Newcastle v Austrálii, ďalší titul v odboru práva z Northumbria University a niekoľko ďalších titulov v oblasti IT a riadenia od Carl Sturt University v Austrálii.

Výpočet neuveriteľných skúseností Wrighta pokračuje na začiatku deväťdesiatych rokov. Študoval vraj jadrovú fyziku a nukleárnu magnetickú rezonanciu na University of Queensland.

Pre Business Insider sa označil za akademického fanatika. Štúdium rôznych odborov vraj považuje za svoj koníček.

Okrem toho, že má diplomy z prestížnych štúdií, napísal tiež niekoľkých kníh o auditoch počítačových systémov. Vystriedal tiež niekoľko manažérskych pozícií, no firmy, v ktorých pracoval musia podľa neho zostať tajomstvom. Venoval sa v nich totiž bezpečnosti, forenznímu IT a utajovaným protokolom citlivého charakteru.

Podľa mediálnych informácií sedel na manažérskych stoličkách Australian Securities Exchange, alebo Strediska pre strategický kyberpriestor a bezpečnostné vedy. Bol tiež menovaný za regionálneho riaditeľa Globálneho inštitútu pre výskum kyberbezpečnosti.

V tejto pozícii dosahoval do tých najvyšších sfér. Pravidelne vraj konzultoval stav kybernetickej bezpečnosti s austrálskou vládou, NASA, ale aj tajnými službami NSA, či FBI.

V roku 2007 sa Craig Steven Wright stal prvým človekom na svete, ktorý získal najvyššie certifikáciu pre kybernetickú bezpečnosť a bol teda najdôveryhodnejším "AJTAK" sveta. Skúšku vraj absolvovalo 11 ľudí a trvala 36 hodín.

Digitálnymi menami sa podľa vlastných slov zaoberá od roku 1999. Vtedy austrálska vláda vydala prvá online kasíno licenciu. Online hazardné hry boli novou výzvou kybernetickej bezpečnosti a Wright mal navrhovať architektúru ich bezpečnostných systémov.

V roku 2013 založil tajomný Austrálčan technologickú firmu s názvom Hotwire PE. Základný kapitál bol 23 miliónov amerických dolárov v Bitcoinoch. Vo februári 2014 táto firma oznámila otvorenie Denariuz, prvej Bitcoin banky.

Plánom bolo postaviť štruktúru banky ako v tradičnom finančnom dome. Klienti mali používať kreditné karty, ale aj čerpať od banky hypotéky a úvery. Firma dúfala, že úverové spoločnosti ako Visa a American Express začnú s Denariuz spolupracovať.

Čítajte aj:

Bašár al-Assad: Miliardy dôvodov prečo dopúšťa utrpenie svojho ľudu

Hašek, Jágr, či Čech. České hviezdy bojujú o úspech v biznise

Ikea: nepekná história peknej rodinnej firmy

Načasovanie však nemohlo byť horšie. Hneď po vyhlásení plánov založiť banku sa zrútila tokijská Bitcoin burza Mt. GOX, po tom, čo ju hackeri údajne okradli o 750 tisíc Bitcoinov. Straty boli odhadnuté na viac ako 400 miliónov dolárov.

"Čo je fascinujúce a znepokojujúce na tomto bankrote je veľkosť straty," povedal pre Washington Post Mark Williams, bývalý Federálny rezervný úradník, ktorý prednáša finančníctvo na Bostonskej univerzite. "Neexistuje žiadny právny postih. Neexistuje žiadny finančný systém. V podstate, ak zločinec akokoľvek získa mincu, vlastní mincu," upozornil na riskantnosti Bitcoinu Wiliams.

Hotwire PE po páde Mt. GOX skrachovala a s ňou aj projekt Bitcoin banky. V roku 2015 potom niekoľko spravodajských organizácií údajne kontaktoval zdroj, ktorý tvrdil, že pozná identitu Satoshi Nakamoto.

Podľa tajných dokumentov mali dôkazy ukazovať na Craiga Wrighta a amerického počítačového súdneho znalca Davea Kleiman, ktorý zomrel v roku 2013.

Po podozreniach začali austrálske úrady preverovať daňovú morálku Wrighta. Za predpokladu, že je Satoshi Nakamoto totiž musel disponovať stovkami miliónov dolárov v Bitcoinoch. Finančná správa sa zamerala na operácie krachujúcej spoločnosti Hotwire PE.

Wright na útok zareagoval postupným skrývaním aktivít a miznutím z virtuálneho priestoru. Postupne sa stratil tiež zo všetkých sociálnych sietí.

Tajomne sa objavil až začiatkom mája 2016. So všetkou pompou na svojom blogu vyhlásil, že je Satoshi Nakamoto. Sľubované dôkazy však nepredložil. Vraj ide o príliš tajné informácie, ktoré by mohli ohroziť budúcnosť kryptomeny. Záhadný muž tak naďalej zostáva stáť na pomedzí mýtov a slávy. Každý jeho ďalší krok však bude určite pod drobnohľadom médií a finančných úradov.

 

Biztweet

 

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb