Larry Ellison: Pravý americký sen

Z chudobnej štvrte medzi najbohatších ľudí sveta. IT podnikateľ Larry Ellison zažil pravý americký sen.

 

Larry Ellison sa narodil 17. augusta 1944 v New Yorku. Ako dieťa slobodnej matky v povojnovom období to nemal ľahké. Mama dala Larryho na vychovanie svojim príbuzným, Louisovi a tete Lillian Ellisonovým. Tí si mladého chlapca adoptovali, čo sa dozvedel až po dvanástich rokoch.

Traduje sa o ňom, že nikdy nepatril medzi snaživých, alebo svedomitých študentov. Na vysokej škole, ktorú skúšal študovať dvakrát, nijako nevynikal. Po márnych pokusoch odišiel Larry do Kalifornie, kde začal pracovať ako programátor pre tamojšie softvérové spoločnosti. Mimo iné pracoval aj na databáze CIA, ktorá mala meno "Oracle".

Po šiestich rokoch strávených programovaním sa rozhodol osamostatniť a založiť vlastnú firmu. Dal jej desivé meno Software Development Laboratories a mala sa zaoberať vytváraním databáz. O pár rokov neskôr ju však premenoval na Oracle.

Oracle prešiel raketovým rastom a už v roku 1990 zamestnával štyritisíc ľudí a vybudoval výstavné sídlo v Silicon Valley. Firma stavila od začiatku na jednoznačnú taktiku - softvér dostupný pre verejnosť. Ich produkty pomáhali bookovať miesta v hoteli, alebo letenky.

Šikovná stratégia však firmu takmer priviedla do krachu. Oracle sa prvýkrát za svoju existenciu dostal do červených čísel a hodnota firmy na burze prudko poklesla.

Práve v kríze sa však ukázala sila Elliotovho manažmentu, ktorý firmu vytiahol z problémov už po pár mesiacoch. Keď následne Oracle porazil produktovo najvýznamnejšieho konkurenta Sybase, bolo jasné, že to bývalý looser Larry Ellison naozaj vie.

Oracle sa pustil do ďalšieho súpera - Infomixu. Po trojročnom boji spojenom s osobnými útokmi medzi vedením firiem opäť zvíťazil.

V súčasnosti je najväčšou výzvou Oracle porážka Microsoftu, ktorý firme konkuruje svojím SQL serverom a IBM s DB2. Napriek tomu, že Oracle v súčasnosti v porovnaní s konkurenciou stráca, Larry Elliot nestráca elán. "IBM je minulosť, Microsoft súčasnosť a Oracle budúcnosť," vyhlásil v jednom z rozhovorov.

Čítajte aj:

Warren Buffett: Mág, ktorý nerobí rozdiely

Bill Gates: Najbohatším mužom sveta po zásluhe

Pablo Escobar a El Chapo. Aké majetky majú narkobaróni?

Súčasná stratégia Oracle velí expandovať. Za posledné akvizície firma utratila viac ako dvadsať miliárd dolárov. V súčasnosti sa Oracle venuje okrem programovania databáz, tiež účtovníctvu.

Po teroristických útokoch z jedenásteho septembra sa Larry Ellison sám ponúkol a mnohým úradom v USA vytvoril bezplatne software riešenia pre vnútornú bezpečnosť. Ellison založil napríklad Ellison Medical Foundation, ktorú doteraz dotuje.

Ako vášnivý jachtár je údajne majiteľom tretej najväčšej jachty sveta "Rising Sun". Jej dĺžka je 138 metrov a údajne za ňu Ellison zaplatil až 200 miliónov dolárov.

Za svoje peniaze si rád dopraje aj ďalšie hriechy. Kúpil si napríklad Porsche Boxster či McLaren. Predtým mal aj Ferrari, ale po jednej z divokých jázd urobil zo športového auta kovový šrot.

"Život je príliš krátky. Nemienim stráviť každú minútu z neho v Oracle," povedal na marko nehody Larry Ellison. O jeho dobrodružnej povahe svedčí aj snaha o nákup ruského lietadla MIG 29, ktorý mu však tamojšie úrady nedovolili zaobstarať.

Kúpil si teda aspoň taliansku stíhačku Marchetti. Lieta tiež na prúdovom lietadle Gulfstream a Cessne. Jeho majetok sa dnes odhaduje na 48,7 miliardy amerických dolárov.

 

Biztweet

 

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb