Stavebnícky gigant uniká krachu. Doprastavu odklepli reštrukturalizáciu

Doprastav, ktorý zamestnáva viac ako tisíc ľudí vošiel do reštrukturalizácie. Firma s obrovskými zákazkami teraz ohrozuje menšie firmy.

Doprastav, ktorý zamestnáva viac ako tisíc ľudí vošiel do reštrukturalizácie. Firma s obrovskými zákazkami teraz ohrozuje menšie firmy. 

Z dôvodu druhotnej platobnej neschopnosti totiž môže vzniknúť ďalšia vlna krachov. Zatiaľ čo Doprastav stavajúci diaľnice dostáva od štátu stovky miliónov eur, firmy, ktoré preň ako subdodávatelia pracujú budú musieť na zaplatenie svojich faktúr počkať.

Doprastav požiadal súdy o reštrukturalizácii koncom marca. Spoločnosťdobehli dlhy a nepodarené investície. Až 234 miliónov eur. To je sekera, ktorú Doprastav dlhuje za úvery bankám UniCredit, Tatra banka, VÚB, Slovenská sporiteľňa, ČSOB a ING. Aby sa veritelia nerozhodli na majetok stavebníkov vyhlásiť konkurz, vedenie firmy požiadalo o ochranu Okresného súdu v Bratislave .

"Cieľom tohto dočasného stavu a nevyhnutného kroku je ozdraviť a stabilizovať spoločnosť tak , aby mohla pokračovať v činnosti a plniť svoje zmluvné záväzky," povedal vtedy hovorca Doprastavu Michal Krajčír.

Na rozhodnutie o pridelení, či nepridelení povolenia na ozdravenie netrpezlivo čakalo aj 1250 zamestnancov firmy. Pred dvoma rokmi ich pri tom bolo dvakrát toľko. Doprastav ale po nástupe druhej Ficovej vlády tvrdo doplatil na zrušenie takzvaných PPP projektov na stavbu diaľničných úsekov. Na nové diaľničné zákazky musel čakať takmer dva roky. V súčasnosti na Slovensku stavia obchvat okolo Žiliny a diaľnicu na Kysuciach.

Fiaskom bola aj expanzia Doprastavu na poľský trh. Tam v roku 2010 zvíťazil, ako člen konzorcia, v tendroch na stavbu veľkých diaľničných úsekov. Tie mal dokončiť pred konaním futbalových Majstrovstiev Európy 2012. Kvôli prieťahom sa však dostal do problémov a nebola mu vyplatená celá čiastka hodnoty zákazky.

"Dôvodom žiadosti o schválenie reštrukturalizácie sú vysoké záväzky a nezaplatené faktúry investorom za objednané práce na výstavbe poľských ciest, " potvrdil hovorca Michal Krajčír .

Firmu Doprastav do vlaňajšieho mája spoluvlastnil aj český Metrostav. Svoj 49,95 percentuálny podiel ale predal slovenskému podnikateľovi Františkovi Hodorovskému. Po transakcii boli firme zmrazené účty. Na Hodorovského údajne vyvíjali tlak väčšinoví akcionári a svoj podiel odpredal práve im. Tieto informácie sa však doteraz nepotvrdili a skutoční majitelia menšinového podielu sa stratili v nepriehľadnej spleti vlastníckych štruktúr. 

 

 

Čítajte viac:

Nepomohli ani štátne peniaze. Minerálku Kláštorná chránia súdy

Česká zbrojovka vstupuje do VOP Nováky. Zamestná tam 80 ľudí

Likérky sa chceli navzájom potopiť? Frucona podľa konkurencie kšeftovala s daňami