Plyn pre Ukrajinu zarobí Čechom. Slovensko bojuje za finančné skupiny

Slováci hrajú po rokoch v svetovej geopolitike kľúčovú úlohu. V skutočnosti však reverzný tok plynu na Ukrajinu znamená zisk pre finančníkov.

Slováci hrajú po rokoch v svetovej geopolitike kľúčovú úlohu. Ak zaistia reverzný tok plynu zo západu na Ukrajinu, oslobodia Kyjev od smrteľného zovretia Moskvy. V hre je však aj ďalší aspekt plynového šachu. Morálka štátu, ktorý bojuje za finančné skupiny.

Namietať voči reverzu toku plynu na východ nie je ľahké. „Za“ hovorí množstvo argumentov. Ani nie tak chuť oslobodiť Ukrajinu, ale skôr natrieť to Rusom, ktorí by na kontrakte s Ukrajinou mohli stratiť až polovičný objem zákazky dodávok plynu. Pomerne neodolateľný je aj súčasný tlak zahraničia. Merkelová doposiaľ Slovensko spomínala len počas zahraničných návštev našich predstaviteľov a Joe Biden ani nevedel, že Slovensko existuje.

V celej tej horúčkovitosti sa však stráca jeden detail. Slovensko za svoju popularitu a dôležitosť nedostane ani euro. Projekt reverzného toku plynu síce lukratívny je, netýka sa však krajiny samotnej.

Preprava plynu do zahraničia totiž v rukách štátu nie je. Pripomeňme, že Ficova vláda v rámci známej kauzy predaja menšinového podielu Slovenského plynárenského priemyslu odovzdala majetok štátu do rúk súkromným investorom. Problémom bolo, že analýza výhodnosti predaja, ktorú si nechalo vypracovať ministerstvo hospodárstva, vypracovala firma, ktorá bola zároveň kupcom.

Výsledkom tohto, pre niekoho určite výhodného biznisu je 49 percentný podiel SPP v rukách troch investorov - Daniela Křetinského z J&T, samotnej skupiny J&T a Petra Kellnera.

Slovenský premiér Fico síce tisíckrát argumentoval tým, že nielen väčšinový 51 percentný podiel SPP, ale aj kontrola nad cenotvorbou ostáva v rukách štátu. Nikdy sa však nezmienil o tom, prečo pustil finančníkom v rámci kontraktu manažérsku kontrolu nad spoločnosťou Eustream.

Tú dostal miešanec J&T a PPF pod kontrolu, prakticky zo všetkých hľadísk, ktoré podnikateľa zaujímajú. Ak Eustream niečo zarobí, štát si môže ohryzovať nechty, zisk pôjde na účty súkromníkov.

Pritom práve Eustream je najziskovejšia časť SPP. Firma už teraz faktúruje gigantov ako Gazprom. Ide o stovky miliónov eur.

Súčasné jednania s Ukrajincami a západnými firmami, ktoré by im boli ochotné plyn cez Slovensko dofúkať sú práve o tom, ako zaistiť, aby mal Eustream ešte väčšie zisky. Teda aby neboli ohrozené platby Gazpromu a pribudli k nim ďalšie za plyn na Ukrajinu. Práve to šifruje Fico pod slovami „aby Slovensko za Ukrajinu neplatilo“.

Termín Slovensko teda podľa Fica znamená Křetínský-J&T- Kellner. A podivný je aj samotný urputný boj slovenskej vlády za to, aby mala slovenská strana nadštandardné podmienky. Na jednaniach nevystupujú manažéri súkromníkov, ktorým bude patriť zisk. Všetko zaštiťuje minister Malatinský a premiér Fico. Osud Eustreamu im leží na srdci viac než blaho akejkoľvek inej pološtátnej či skutočne štátnej firmy. Ťažko povedať či by tak urputne bojovali napríklad za železnice vo zvažovaní pokračovania prekladiska v Čiernej nad Tisou.

Nech je to akokoľvek, ak v pondelok dôjde (čo na 99,99 percent dôjde) k podpisu memoranda o spolupráci pri budovaní reverzného toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu, šampus bude strieľať v Kyjeve a Prahe, nie Bratislave.   

 

Tomáš Lemešani

 

 

 

 

Čítajte viac:

Udalosť týždňa: Zastavenie eurofondov banalitou? Štát si z občanov strieľa

Udalosť týždňa: Som rád, že Robert Fico kandiduje

Udalosť týždňa: Moravsko slovenské pytačky