Česká zbrojovka vstupuje do VOP Nováky

Podnik, ktorý bol známy tragédiami a večnou stratou lapá po vstupe nového investora po druhom dychu. Zbrojovka z Uherského Brodu tam naberá ľudí.

V roku 2007, pri premiestňovaní munície určenej na likvidáciu, vybuchol v skladoch VOP Nováky nezaistený granát. Následná naviazaná explózia usmrtila osem pracovníkov podniku, jedného zranila ťažko a ďalších dvadsať ľahko.

Odvtedy sprevádzala Vojenský opravárenský podnik Nováky iba smola. Zákazky sa rušili a štát nevedel podniku, v jeho vlastníctve nájsť prácu pre viac ako sto zamestnancov špeciálnej výroby.

Zvrat nastal až pred rokom a štvrť. Vláda vtedy zverila podnik na 20 rokov do rúk súkromnému investorovi MSM Martin. Ten za nájom 240 tisíc eur ročne dostal slobodu vo voľbe smerovania štátneho podniku. Hneď prišli zákazky nielen v zbrojárskom ale aj civilnom strojárstve.

 

„Na stretnutí sme rokovali s jedným významným investorom, ktorý by sa s MSM Martin pustil do osobitej zbrojárskej výroby. Bude to investor z blízkej krajiny,“ informoval na brífingu v septembri minulého roku premiér Slovenskej republiky, Robert Fico.

Hoci MSM Martin, ani Fico nikdy nepotvrdili o koho ide, pravda vychádza navonok vďaka vyjadreniu samotného investora. „Česká zbrojovka připravuje ve slovenských Novákoch společný výrobní podnik s partnerem MSM Martin. Podnik do konce tohoto roku zaměstná přibližně 80 lidí,“ vyjadril sa generálny riaditeľ Českej Zbrojovky Uherský Brod, Lubomír Kovařík.

Ako ďalej biztweet.eu zistil, zbrojársky podnik do leta zamestná 80 pracovníkov. Potenciál pre trh práce však nimi nekončí. Robert Fico totiž na jeseň hovoril o tom, že po presune všetkých technológii z Čiech do Novák dôjde k celkovému náboru až dvesto pracovníkov. Podľa najnovších informácií naberú Česi až tristo ľudí.

 

Čítajte viac:

Vláda má problém. Čerpanie eurofondov je kvôli korupcii ohrozené

Prečo Kmotrík nemá Raču rád. Alebo, kedy arogancia naráža na hranice reality

Minulý rok ich opustil Telekom, teraz odchádza ďalší gigant. Bratislavské IBM sa sťahuje