Ruskí vojaci sa k nám dostanú behom pár dní. Čo vie na obranu Slovensko postaviť?

12 tisíc vojakov je na tak malú krajinu ako je tá naša dosť. Avšak štátne zbrojovky sa rozdali súkromníkom a financovanie armády nikoho nezaujíma.

To je súčasná realita. Nielen krajina v srdci Európy, ale aj Európa samotná zanedbali to, čo bolo v minulosti prvoradým cieľom síl, ktoré európske krajiny ovládali – obranný priemysel. Zo štátnych podnikov sa stala príťaž a na stole leží nový konflikt – ekonomika, alebo armáda.

Slováci majú jasnú odpoveď – štátne zbrojárske firmy, ktoré sú poslednými pozostalými svetoznámeho vojenského impéria padajú do rúk súkromníkom.

Z pochopiteľných príčin. Krachovali a štát, ktorý im nerozumie ich nevie riadiť. Netýka sa to len terajšej vlády, ale prakticky všetkých, ktoré jej predchádzali. Výsledkom je prenájom štátnych podnikov ako VOP Trenčín, LOT Trenčín a VOP Nováky súkromníkovi ako MSM Martin, ktorý zarába na rekvalifikácii nepoužitej munície pre komerčné účely svetového zbrojárskeho hráča Excalibur.

Ak by Vladimir Putin pri súčasnej Ukrajinskej kríze stratil rozum úplne, vedel by k našim hraniciam, a tak aj hraniciam Európskej únie (čo ho isto láka viac) prísť behom veľmi krátkeho času. Čo by Slováci vedeli k hranici postaviť, aby aspoň nevyzerali trápne?

Ozbrojené sily mali ku koncu februára 12216 profesionálnych vojakov,“ približuje pre Biztweet veľkosť slovenskej armády hovorkyňa ministerstva obrany Slovenska, Martina Balleková.

Ako pokračuje, vojaci majú k dispozícii aj množstvo kolesovej, pásovej, či leteckej techniky. Presné názvy, počty a technický stav však Balleková prezradiť nemôže. „Ide o rozsiahly zoznam rôznej pozemnej a leteckej techniky vrátane systémov protivzdušnej obrany. Informácie o počtoch, technickom stave a  bojaschopnosti vojenskej techniky a materiálu sú utajovaného charakteru,“ vysvetľuje. Známe sú však napríklad stíhačky Albatros, húfnice a Tatrapany z Martina, pištole českej výroby, či repasované tanky z Trenčína.

Ako hovorkyňa ubezpečuje, slovenské ozbrojené sily bezpečnostnú situáciu pozorne monitorujú a v prípade potreby vedia reagovať veľmi rýchlo.