Ivo Valenta: Hazardér so svätožiarou

Podnikateľ a politik Ivo Valenta zarába na hazarde. Tvrdí o sebe, že bojuje proti nespravodlivosti a podporuje startupy

Kontroverzný podnikateľ a politík Ivo Valenta podniká od roku 1989. Podľa vlastných slov začínal kúpou malej čistiarne na perie v Kunoviciach na Uherskohradišťsku.

Ďalším prírastkom jeho podnikania potom bola predajňa s potravinami. V roku 1991 založil s otcom firmu Synot. Dodnes ju ovláda cez cyperskú spoločnosť WCW World Capital Ventures Cyprus Limited, ktorá je materskou spoločnosťou hazardnej skupiny Synot.

Synot sa zaoberá hlavne loterijnými hrami, výhernými automatmi a kurzovými stávkami.

V roku 1994 založil s otcom projekt Futbalovej akadémie. Firma Synot je aj generálnym partnerom prvej českej futbalovej ligy, ktorá vďaka tomu nesie jej názov. Futbal slúži Valentovi ako dobré PR, ale tiež mu priniesol aj najväčšiu škvrnu jeho kariéry. V roku 2004 bol obvinený z toho, že navádzal ako jeden zo spolumajiteľov 1. FC Synot (dnes 1. FC Slovácko) športového riaditeľa klubu Jaroslava Hastíka k trestnému činu korupcie. Za účasť v afére bol potrestaný v disciplinárnom konaní zákazom činnosti vo futbale na dva roky a pokutou 100-tisíc korún. Súd mu za trestný čin uložil pokutu vo výške 350 tisíc korún a štvormesačný podmienečný trest.

--

Čítajte tiež:

Mikuláš Vareha: Samozvaný kráľ Zemplína a podvodu

Jaroslav Strnad: Český obchodník so smrťou vládne aj na Slovensku

Boris Kollár: Seladón umne nafukujúci mediálnu bublinu

Gabriel Eichler: V USA žil americký sen, doma mu hrozili smrťou

Rosinovci: Podnikateľská ikona zarobila na jedinom obchode kariéry

Byť milionár a mať vlastný futbalový klub? Pre Jozefa Antošíka to nie je len americký sen

--

Valenta o sebe sám rád hovorí ako o hrdom podporovateľovi domáceho regiónu a charity. V poslednej dobe rád zdôrazňuje aj to, že investuje do startupov. Väčšinou však ide o IT spoločnosti spravujúce lotériové systémy spoločnoti Synot.

Ivo Valenta je aktívnym podnikateľom aj na slovenskom trhu. Okrem lotériového biznisu sa v poslednej dobe dostal do tamojšieho kúpeľníctva. Ovládol Kúpele Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach. V lotériách je pre neho Slovensko atraktívne hlavne vďaka benevolentným zákonom. Na rozdiel od Českej republiky sa pravidlá hazardu pod Tatrami nesprísňujú. 

V roku 2015 bol Ivo Valenta napriek právoplatnému odsúdeniu z roku 2004 zvolený za senátora. Ďalším paradoxom je aj to, že je oficiálne občanom Monaka. Práve odtiaľto zasielal majetkové priznanie, ktoré do Česka dorazilo s oneskorením čo vyvolalo prvý konflikt jeho politického mandátu.

Na úrokoch z dlhopisov spoločnosti Synot zarobil v roku 2014 takmer 80 miliónov korún. Od spoločnosti Sheading Financial z Kajmanských ostrovov dostal vyplatené dividendy 16,6 milióna korún. Majetok Iva Valentu odhaduje časopis Forbes na 3,9 miliardy českých korún.

 

 

Fotozdroj: synot.cz, senat.cz