Javys dostal v Jaslovských Bohuniciach zelenú. Financovanie projektu za viac ako miliardu je však stále neisté
Spoločnosť Javys dostala povolenie pre ďalší postup odstavby blokov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
Spoločnosť Javys pokračuje v odstavbe blokov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a prípravách jej modernizácie. Od ministerstva životného prostredia dostala zelenú pre projekt dobudovania skladovacej kapacity vyhoreného jadrového paliva. Začala tým druhá etapa projektu renovácie jadrovej elektrárne.
Celý proces verejného pripomienkovania bol zahájený v júni minulého roka, keď JAVYS predložil ministerstvu životného prostredia oznámenie o zmene navrhovanej činnosti. JAVYS chce navýšiť kapacitu skladu vyhoreného paliva o ďalších 18 600 kusov palivových kaziet. Súčasná celková skladovacia kapacita medziskladu vyhoreného jadrového paliva postaveného v rokoch 1983 až 1987 je 14 112 kusov palivových kaziet. "Existujúci medzisklad vyhoreného paliva v Jaslovských Bohuniciach postačuje len do roku 2022," zdôvodnila svoje plány spoločnosť JAVYS.
Javys vlastnia slovenská Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (51%) a česká ČEZ Bohunice (49%). „ČEZ v rámci projektu řeší veškeré přípravné práce před samotnou výstavbou, tedy například studii realizovatelnosti nebo posouzení vlivu na životní prostředí. JESS v naplňování tohoto podnikatelského záměru pokračuje podle plánu. Teprve budou-li vyřešeny základní otázky financování projektu, bude možné stanovit jakýkoliv harmonogram výstavby,“ hovorí pre biztweet.eu hovorca pre obnoviteľné zdroje ČEZ Martin Schreier.
Čítajite tiež: Maďarský MOL vstupuje na norský trh s ropou
Po odstavbe zastaraných blokov má v Jaslovských Bohuniciach nasledovať výstavba nových blokov „atómky“. Od počiatku projektu však plány ohrozujú spory ohľadom jeho financovania.
Takmer všetky peniaze pochádzajú z Medzinárodného fondu na podporu vyraďovania (BIDSF), ktorý spravuje Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR). Na odstavenie jadrovej elektrárne V1 by mal Javys vynaložiť viac ako 1,1 miliardy eur. Zatiaľ štát od Európskej únie získal z fondu BIDSF 361 miliónov eur z celkovej sumy 423 miliónov eur.
Slovensko má ešte počas rokov 2014 až 2020 na odstavenie dvoch bohunických jadrových blokov čerpať ďalších 200 miliónov eur. Výbor Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu však počas svojej pracovnej návštevy v Jaslovských Bohuniciach v júli minulého roka zistil, že na odstavovanie dvoch blokov jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach bude niekedy po roku 2020 chýbať ešte 130 miliónov eur. Štát ich chce získať zase z Bruselu. Ak by sa mu to však nepodarilo, bude potrebovať súkromného investora.
Čítajte viac:
Maďarský MOL vstupuje na norský trh s ropou
Poliaci s náskokom. PKN Orlen je pripravené ťažiť bridlicový plyn
Šéf Mero: PKN Orlen by mohl zastavit zpracování ropy v Česku
Slovensko otvorené ropnému mixu. Rope z Adrie sa nestavia chrbtom ani Slovnaft
Adria nemusí byť len zálohou. Transpetrol chce predávať ruskú ropu Balkánu
Transpetrol v protiútoku. Od Iľčišina bude chcieť peniaze
Najvyšší súd Českej republiky definitívne zastavil exekúciu voči Transpetrolu
Štát vyhral zásadný spor v kauze Transpetrol