Vykopali vojnovú sekeru a nevedia ju zakopať späť. Európa zbytočne provokuje Rusko

Neisté jednania o mieri dopadli dobre a na východe utíchla streľba. EU napriek tomu zvažuje nové sankcie voči Rusku. Riskuje.

Piatok priniesol hádam najvýraznejší zvrat v ukrajinsko - ruskej kríze. Po tom, čo sa Putinovi posilnením proruských rebelov podarilo dostať ukrajinskú armádu do obrannej pozície, prišli mierové jednania.

Bezosporu taktický ťah, ktorý vyšiel - narýchlo získať prevahu zabrať nové územia a potom vyjednávať o mieri s podmienkou priznania časti získaných teritórií - mal priniesť zmenu frontov. Miesto krvavých bojov na ulici mal Putin so Západom bojovať za stolom na diplomatických jednaniach.

O tom, že sa Rusko zapojilo do konfliktu medzi separatistami a rozvrátenou ukrajinskou armádou dnes polemizujú už len konšpirátori (a populistickí politici). Kroky Ruska, ktorými zasiahlo do suverenity susedného štátu si bez pochýb zasluhujú odpor západného spoločenstva, aj vo forme sankcií.

 

 

 

 

Prečo však Brusel dráždi rivala aj po tom, čo pristúpil k, i keď taktickému, prímeriu a rozhovorom o budúcnosti situácie?

Po dlhých týždňoch ruských klamstiev prišiel prvý ústupok a dodržanie slova. V rozhovoroch o prímerí cítiť šancu na utíchnutie konfliktu, ktorý takmer prerástol politikom cez hlavu. A práve teraz Brusel rokuje o ďalších sankciách.

Aký to vysiela signál? No predsa ten, že nejde o Ukrajinu. Moskva vykopala vojnovú sekeru so Západom a ten ukazuje, že na ruskú agresiu nebude len odpovedať, ale bude na ňu zároveň odkazovať pri neodôvodnenej medzinárodnej izolácii Ruskej federácie. To čo Kremel začal, Európa dokončí. Západ dnes ukazuje, že sa mu myšlienka novej studenej vojny zapáčila.

 

Tomáš Lemešani

 

 

Čítajte viac: 

Postoj stredoeurópskych krajín k ukrajinskej kríze je zahanbujúci

Najprv predali, teraz kupujú. Štát chce regulovať slovenskú elektrinu

Plyn pre Ukrajinu zarobí Čechom. Slovensko bojuje za finančné skupiny

Keď ruské banky krvácajú, aj slovenské pustia žilou

Ukrajina hýbe dôverou nielen na trhoch. V stávke je aj doterajšie usporiadanie sveta