Ťažiari sa vykúpia zo starých záväzkov. Zlato na Šturci dolovať chcú

Firma Arc Minerals, ktorá stojí za prieskumom náleziska zlata pri Kremnici zaplatí za nedodržanie starej zmluvy. Projekt ťažby chce realizovať a predať novému záujemcovi.

Zhuba 45 tisíc eur zaplatí spoločnosť Arc Minerals za nedodržanie záväzkov vyplývajúcich ešte zo starých zmlúv, ktoré so štátom, mestom a krajom podpísal pôvodný nadobúdateľ práv na prieskumy a dobývanie zlata v Kremnici – Tournigan.

Primátorka Kremnice Zuzana Balážová spolu s ďalšími kritikmi upozorňovala, že v minulosti získané povolenia na dobývacie práce platili údajne len do roku 2009. Preto, že si nový majiteľ dobývacích práv nesplnil informačné povinnosti.

Arc Minerals, čo je nové meno nadobúdateľa práv na práce v nálezisku zlata a striebra Štúrovec – Ortac – však napokon nedodržanie povinností vysporiada finančnou pokutou, ako informuje na londýnskej burze, kde je zapísaná, zaplatí 50 tisíc libier, teda asi 45 tisíc eur.

Čítajte aj:

Američania požiadali o povolenie troch výskumných vrtov na severovýchode Slovenska

Slovenskí miliardári dobývajú zlato v Etiópii

Nafta s prieskumom na Ukrajine aj doma. Plánuje inovácie

Chce tak úplne zrušiť staré kontrakty a záväzky. Dobývací priestor chce následne podľa jej šéfa Nicka von Schirndinga predať novému majiteľovi.

Ložisko v Šturci je 1200 metrov dlhé, 100 až 150 metrov široké a 300 metrov hlboké. Očakáva sa vyťaženie 1,36 milióna trójskych uncí zlata. Odhadovaný čistý zisk projektu po zdanení by mal byť 309 miliónov amerických dolárov. Tvrdí to samotný investor, ktorý na Slovensku funguje cez dcérsku firmu Kremnica Gold Mining.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope