Chris Larsen. Pravda a šialenstvo okolo virtuálnych mien

Bitcoin, Litecoin, Etherum. Súčasná horúčka virtuálnych mien vytvára nové fenomény a vidinu akéhosi nového amerického sna, kedy vám k miliardám postačí počítač a chuť riskovať. Kde je hranica reality nám však ukazuje napríklad príbeh Chrisa Larsena.

Bitcoin už nie je jediný, okolo ktorého sa točí ozajstné mediálne šialenstvo. Čím ďalej tým viac sa píše o investíciách v kryptoměnách Etherum, či Litecoin. Posledné dni však americké médiá zahltili správy o ďalšej virtuálnej mene Ripple.

Tajomné platidlo totiž dobre využíva túžbu verejnosti predstavovať si, že z ničoho nič bežný človek vďaka riskantnej investícii, či znalosti IT získa milióny až miliardy dolárov. Práve taký príbeh vytvoril. Ak by sme sa na správy o Chrisovi Larsenovi pozerali liberálnym a fantastickým pohľadom, mali by sme naozaj pocit, že na svete máme nového Warrena Buffetta. Kus konzervativizmu a citu pre fakty sa však v tomto prípade naozaj hodia.

Na rozdiel od Bitcoin je Ripple vopred emitovanou menou. Všetky mince sú už teda k dispozícii. Ripple emitovala 100 miliárd mincí. Zo 100 miliárd Ripplov je však veľké percento vlastnené zakladateľom.

Čítajte aj:

Bitcoin naďalej mimo radar. Využíva ho stále viac firiem

Tajomný zakladateľ Bitcoin: Anonym, ktorý je miliardárom

Český bitcoin expanduje na Slovensko. Očakáva výrazný nárast

Od začiatku decembra celková trhová hodnota spoločnosti Ripple vzrástla o 1400 percent. 4. januára stála jedna minca 3,84 dolára. 61 percent akcií Ripple vlastní jeden zo zakladateľov - Chris Larsen. Pri prepočítaní hodnoty akcií tak môžeme konštatovať, že z ničoho nič vlastní zhruba 60 miliárd dolárov.

Na rozdiel od známejších miliardárov tu však je jeden háčik. Čisté imanie Larsena je z veľkej miery nelikvidné. Larsenov nápad možno označiť za šikovný. Využiť súčasnú bublinu a rozmach kryptomeny je rozumný. Okrem rizika pre burzové prostredie a nárast investícií do ilegálnych aktivít však virtuálny menový biznis prináša problém s nedostatkom investorov. Len ťažko si možno predstaviť, že by Larsen našiel kupcu pre Riplle v hodnote viac ako pár miliónov dolárov.

Ripple navyše dokonca viac ako iné vymyslené platidlá cenovo kolíše. Aj preto pri investíciách do kryptomien berte na vedomie, že ide o nekrytú hodnotu, o ktorej v konečnom dôsledku rozhoduje úzky okruh ľudí.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope