Česká Sloboda. Nová kniha o deväťdesiatych

Sloboda a demokracia na jednej, korupcia a pranie špinavých peňazí na druhej strane. Vzniká kniha mapujúca prepojenie politiky a mafie v deväťdesiatych rokoch, a to prostredníctvom kariéry exministra financií Českej republiky Ivo Slobodu.

Autor a vydavateľ publikácie o Andrejovi Babišovi "Z Bureša Babišom" pripravuje ďalší projekt zo série dokumentárnych publikácií o postavách českého a slovenského biznisu, politiky a podsvetia, ktoré sú v dnešnej dobe opomínané, aj keď zohrali pri formovaní slovenskej a českej spoločnosti výraznú úlohu.

Voľba na Iva Svobodu padla podľa autora Tomáša Lemešaniho prirodzene. Nedávno zosnulý politik je doteraz jediným odsúdeným členom vlády. Kontroverzný politik robil spojku medzi mafiou a najvyššími poschodiami politiky. Jeho kariéra a ešte neuverejnené okolnosti o jeho činnosti dokazujú kontakty podsvetia s doteraz aktívnymi politikmi.

Podobne ako u úspešného projektu Z Bureša Babišom, aj u Českej Slobody hľadá autorova spoločnosť Independent Media Publishing podporu pre vznik knihy v crowdfundingovej kampani na serveri hithit.cz. Aby kniha vznikla, musí dosiahnuť sumy, ktorá pokryje aspoň časť času vynaloženého jej písaním. Výmenou za pomoc si môžu prispievatelia predobjednať tlačené, či elektronické publikácie Česká Sloboda, Z Bureša Babišom, či ďalšie odmeny.

"Rovnako ako v prípade Andreja Babiša a publikácie Z Bureša Babišom, ani teraz sa nebojíme odporu mocných ľudí. Pripomienkou obchodných postupov a kontaktov Iva Svobodu s podsvetím, pripomenieme, že mnohí z tých, ktorí aj dnes pôsobia v najvyšších vrstvách spoločnosti, nemali od mafie ďaleko," uvádza autor projektu.

Z Bureše Babišem viete objednať v eshope, alebo jednoduchým mailom na adrese marketing@biztweet.eu

Ivo Svoboda, dnes pre mnoho Čechov neznáme meno, je fascinujúcou postavou, ktorá prepojila biznis s tým najhorším, čo sa s deväťdesiatymi spája. Je známy ako spojka, ktorá sa starala o legalizáciu špinavých peňazí mafie a brala úplatky pre sociálnu demokraciu.

Svoboda, ktorý zomrel v marci 2017, zastával post ministra financií vo vláde Miloša Zemana v rokoch 1998-1999, už v roku 1992 pôsobil v rezorte ako námestník. Vládnu funkciu musel Svoboda odovzdať po tom, čo začali vyplávať na povrch detaily okolo škandálu s firmou Liberta. Svoboda tam pôsobil so svojou poradkyňou Barborou Snopkovou. Za tunelovanie firmy dostal päť rokov. 

Autor Tomáš Lemešani viac ako desať rokov pôsobí ako novinár v Česku, na Slovensku a Poľsku. Viac ako polovicu tohto času pôsobí na voľnej nohe a prevádzkuje vlastný portál s názvom Biztweet. Je tiež autorom beletrickej a faktografickej literatúry.

Napísal knihu Z Bureša Babišom, Zamerala sa na body kariéry Andreja Babiša, ktoré doterajšie mediálne štúdie ani knihy nepopísali. Vo väčšej miere sa venuje napríklad vzťahom s politikmi, slovenskými reáliami a tomu prečo sa Babiš prezentuje ako vyhnanec, či tomu, ako zasahuje do československého mediálneho diania. Bez nároku na honorár je tiež spoluautorom publikácie Babiš: Vodca pre 21.storočie. Napísal aj beletrické dielo Dôvod.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope