Pušky, drony a stromy: v Poľsku vznikne mocná zelená polícia

Poľsko posilní ochranu svojho životného prostredia. Ultrakonzervatívna vláda sa chystá založiť štátnu Agentúru ekologickej bezpečnosti. Tieto nezvyčajne dobre vyzbrojené špeciálne jednotky by mali formálne chrániť poľskú prírodu. Aspoň oficiálne.

V skutočnosti to vyzerá tak, že Jaroslaw Kaczynski, líder vládnej strany chce založiť nové ozbrojené jednotky s rozsiahlymi právomocami, ktoré budú zaviazané a plne oddané svojmu chlebodarcovi - režimu strany Práva a spravodlivosti.

Šéf vládnej strany Jaroslaw Kaczynski raz povedal, že ochranu životného prostredia považuje za jednu zo známok nadchádzajúceho šialenstva. Takéto vyhlásenie výstižne zhŕňa enviromentálnu politiku vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS), na čele ktorej Kaczynski stojí. Jeden príklad za všetky: hoci má Varšava jednu z najvyšších úrovní smogu v Európe, minister životného prostredia Jan Szyszko považuje emisné štandardy stanovujúce mieru znečistenia vzduchu za, prehnané 'a, pre Poľsko úplne neprijateľné.'

Poľský novinár Michal Olszewski popisuje názor PiS na enviromentalistiku ako na,nechcený výplod demokratickej tranzice' a ďalej dodáva, že vládna strana pristupuje k ochrane pred globálnym otepľovaním ako k ,výmyslu západných lobistov.'

Napriek tomuto enviro-skeptickému postoju poľské úrady posledných niekoľko mesiacov aktívne pracujú na vzniku novej vládnej Agentúry ekologickej bezpečnosti (ABE), ktorá by sa mala zameriavať práve na ochranu životného prostredia. Pre tieto účely sú špeciálne jednotky vybavené sledovacími zariadeniami, ako sú kamerové drony, strelné zbrane a právom strieľať po všetkých potenciálnych vandaloch - zvieracích aj ľudských.

Ozbrojená elita

ABE by mala chrániť životné prostredie. Ak získajú, dôvodné podozrenie, že niekto prírode škodí, môžu do akcie vyslať kamerové drony. V prípade nutnosti bude mať agentúra právo prípadného škodcu zastreliť. Nutno dodať, že ako, dôvodné podozrenie poslúži aj sťažnosť, ktorú ABE bude môcť zaslať ktokoľvek.

Špeciálne jednotky dostanú od vlády pre podobnú agentúru nezvyčajne rozsiahlu škálu právomocí. Okrem strieľania po ľuďoch aj zvieratách budú môcť členovia ABE tiež vstúpiť na akýkoľvek pozemok, či do akejkoľvek budovy - firiem, tovární i domácností. Počas domovej prehliadky budú mať oprávnenie skonfiškovať akékoľvek dokumenty. Štátne inštitúcie budú mať novo zo zákona danú povinnosť poskytnúť ABE na ich žiadosť všetky informácie o akomkoľvek človeku či firme.

Čítajte aj:

Rok kebabu a fake news

Český aktivista: Zeman sa už dlho prejavuje ako klamár

Rodina stojaca za Tatratea rozbieha konšpiračný web

Agentúra bude môcť zastavovať a prezerať autá či prerušovať (na nešpecifikovanú dobu) práce vo firmách či továrňach. Sťažnosť bude môcť ABE zasielať každý Poliak, podanie žiadosti o XY bude v kompetenciách lokálnych autorít. Na súde bude pozícia agentúry zodpovedať pozícii štátneho zástupcu.

Nepotrebná, napriek tomu desivá

Nový krok poľskej vlády samozrejme možno vnímať aj ako dobre mienený pokus o posilnenie ochrany prírody, ktorá v niektorých častiach krajiny dostáva skutočne zabrať. Lokálne ani celoštátne autority však ďalšie nástroje na ochranu prírody nepotrebujú. Obzvlášť potom, ak existuje oprávnené podozrenie, a to aj vzhľadom na kroky vládnej strany v ďalších oblastiach, že táto "zelená polícia" by mala slúžiť niečomu viac, než len k ochrane veveričiek a platanov.

,Úrady už majú dosť prostriedkov na perzekúcii ničiteľov životného prostredia. Polícia aj protikorupčné jednotky sú už teraz zbytočne nasadzované na sledovanie opozície, k vyšetrovaniu nehody pri Smolensku a na stráženie domu Jaroslawa Kaczynského,“ povedal poľskému denníku Gazeta Wyborcza starosta Poznane Jacek Jaskowiak.

Úmysly vládnucej strany PiS skrátka pravdepodobne nebudú tak čisté, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Vyzerá to tak, že ultrakonzervatívnym režim zakladá nové, dobre vybavené a dokonca dobre vyzbrojené jednotky s neštandardne rozsiahlou škálou právomocí. Táto polovojenská organizácia potom za svoj vznik aj financovanie bude vďačiť čisto vládnej strane a jej lojalitu k strane preto bude logické očakávať. PiS sa chystá pod zámienkou enviromentálnej čistoty vytvoriť silné a strane lojálne jednotky. A zatiaľ to vyzerá, že budú vykonávať čistky úplne iného druhu.

 

Adéla Klečková

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope