U Érseka sa s plánmi SNS neponáhľajú. V oute preto viazne aj plán s letiskom

Národniarsky projekt vodnej dopravy na ministerstve dopravy prešľapuje na mieste. Most-Híd naopak čaká na podporu plánu s bratislavským letiskom.

Pre Letisko M.R.Štefánika má už niekoľko týždňov rezort dopravy výstavby a regionálneho rozvoja plán prenájmu novému investorovi.

„Naším cieľom je nájsť čo najlepšie riešenie pre rozvoj nášho najväčšieho letiska a zároveň najvýhodnejšie pre štát. Zároveň je štát ako vlastník letiska limitovaný pri investíciách do leteckej dopravy, či už ide o infraštruktúru alebo prevádzku a musí sa riadiť pravidlami Európskej únie pre štátnu pomoc,“ argumentuje pre Biztweet tlačové oddelenie ministerstva.

V súvislosti s rozvojom letiska očakáva štát hlavne zlepšenie konkurenčnej pozície letištnej spoločnosti, zvyšovanie úrovne služieb, rast ponuky letov a rozvoj nákladnej dopravy, či investície do infraštruktúry. Vyššia výkonnosť letiska je predpokladom pre zníženie súčasnej zadlženosti a financovanie nevyhnutnej obnovy infraštruktúry.

Hoci nie je tajomstvom, že vedenie rezortu na čele s Árpádom Érsekom preferuje prenájom súkromnému majiteľovi, projekt je v patovej situácii. Už niekoľko mesiacov čaká na vyjadrenie vlády. O tom, či sa letisko prenajme, alebo dokonca predá totiž musia podľa koaličnej dohody hlasovať všetci koaliční partneri. Tí – SNS a Smer-SD sa s projektom Most-Híd nikam neponáhľajú. Vláda naposledy zasadla 13.12.2017, kedy bude rokovať o letisku nie je jasné.

„O definitívnej stratégii rozvoja bratislavského letiska rozhodne vláda. V prípade, ak sa bude hľadať strategický partner, určite ho budeme vyberať na základe medzinárodného tendra. Ambíciou rezortu dopravy je pripraviť všetky podklady ku koncesnej stratégii pre vládu v prvej polovici roka,“ uvádza rezort dopravy.

Čítajte aj:

Érsek na vypočutie do Bruselu neprišiel. Dieselgate vraj nie je slovenský problém

Prenájom? Plán pre bratislavské letisko bude do leta

Personálna lotéria. Po čistkách siete Érsek nevie čo s vedeniami firiem

Za outovou čiarou naopak dlho čaká, zrejme pre zdržanlivý postoj Most-Híd, projekt takzvanej národnej vodnej dopravy. O tom, že vláda plánuje zriadiť národného vodného dopravcu a pripraviť aj novú stratégiu využitia vodnej dopravy informoval Biztweet rezort dopravy ešte v roku 2016.

Ministerstvo dopravy vtedy údajne analyzovalo možnosti projektu. Plán s ktorým prišla Slovenská národná strana sa však doposiaľ neposunul. „Pripravujeme podklady pre spracovanie analýzy na zriadenia národného dopravcu v osobnej aj nákladnej vodnej doprave, ktorá zohľadní viaceré faktory fungovania a zadefinuje jeho konkrétne postavenie. Na základe tejto analýzy budú stanovené ďalšie postupy realizácie. Jej spracovanie očakávame v prvej polovici roka 2018,“ konštatuje ministerstvo dopravy.

Dodáva, že musí posúdiť pôsobenie národného dopravcu aj z pohľadu oprávnenej štátnej pomoci. Ide vraj o veľmi špecifickú úlohu, ktorá je časovo náročnejšia.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope