Rok kebabu a fake news

Brusel chce zakázať hranolčeky, kebab a všetci chceme menej regulácie. Aj rok 2017 sa niesol v znamení lákavých novinových titulkov a rastúcich preferencií populistov.

Hoci o činnosti slovenských europoslancov v Bruseli slovenský občan takmer celý rok nič nepočuje, zopár jednotlivcov sa to snaží zmeniť. Príkladom je líder SaS Richard Sulík, ktorý s chuťou raz za niekoľko týždňov svojho pobytu v metropole európskej legislatívy natočí nejaké to zarážajúce video.

V jednom z posledných Slovákov varoval, že im európski byrokrati plánujú zakázať kebab. Mala to vraj dosiahnuť akási smernica zakazujúca fosfáty v tomto výrobku. Ako sa to populárnemu politikovi stáva pomerne často, veci sa nemali úplne tak, ako to popisoval vo videu, ktoré sa za krátku dobu stalo virálnym.

Europoslanci v skutočnosti hlasovali o návrhu, ktorý chcel povoliť používanie fosfátových prísad v jahňacom, baraňom, hovädzom a teľacom mäse určenom na predaj. Používanie fosfátov v kebabe teda už zakázané bolo a europoslanci hlasovali o akejsi výnimke, ktorá platí pri niektorých druhoch párkov, či klobás. Používanie fosfátov naviac nie je zakázané, ale regulované. Návrh neprešiel a všetko ostáva pri starom, teda predajcovia kebabu by mali dbať na menšie využívanie pridaných látok, ktoré umelo navyšujú hmotnosť predávaného výrobku a predstavujú karcinogénne riziko.

Podobná katastrofa bola podľa populistov na spadnutie pri hlasovaní o hranolčekoch. U tých predsmažených chceli úradníci limitovať druh výroby tak, aby obsahovali menej karcinogénov. Cieľom bolo upraviť teplotný limit výrobného procesu, nie hranolky zakázať, ako však samozrejme masívne zaznelo na fejsbúkoch EU hejterov a euroskeptických populistov.

Ak si odmyslíme fakt, že sa Európska únia podobnými opatreniami pokúša chrániť zdravie populácie, fakt, že sa podobnými záležitosťami zaoberajú europoslanci nie je ničím výnimočný. Podobné zákony a ich úpravy sa denne preberajú aj v poslaneckých laviciach jednotlivých štátov. A europoslanci o návrhoch hlasujú, aby o nich mohli rozhodovať ľudia priamo volený občanmi jednotlivých štátov.

Ak má občan pocit, že väčšina regulácií, pri ktorých síce nevie čo presne znamenajú, ale trápia ho, pochádza z Bruselu, mal by sa pozrieť na menej sexy titulky a fakty. Napríklad Británia, ktorá postavila na kritike regulácií celú úspešnú kampaň za odchod z EU, je podľa hodnotenia OECD druhou najmenej regulovanou ekonomikou medzi všetkými v jej rebríčku. Gro regulácií, ktoré ju delia od prvého miesta si pritom vytvorila sama. A po brexite samotní jeho strojcovia priznali, že celý čas klamali.

Čítajte ďalšie komentáre autora:

Hnedá bledne rýchlo. Kotleba v krajoch totálne prepadol

Česko pod Babišom. Keď sú hlavným problémom krajiny médiá

Česká duma. Babiš nenachádza hranice

Rok 2017 jednoducho priniesol záplavu falošných, pozmenených a prehnaných správ. Ďalší rok trollerského boja na sociálnych sieťach trocha prekvapuje. Človek by čakal, že výplachy predošlých minimálne dvoch rokov k ponaučeniu postačia. To by však nesmela mlčiaca väčšina mlčať tak hlasno.

Vznikol nový pojem fake news. Priniesli ho však paradoxne tí, ktorí s faktami žonglujú ako s hromadou šedých ponožiek. Ak sa niečo hodí, je to skutočná správa, ak nie, je to fake news. Pojem vo veľmi funkčnej podobe využíva nekonečná plejáda populistických politikov. Od Andreja Danka, cez Tomia Okamuru, Andreja Babiša až po Donalda Trumpa.

Do roku 2018 si teda prajme nie nerealistický ústup od populizmu politikov, ale realistickú možnosť objektívnejšej pozornosti nenaivných čitateľov.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope