Etta James: Bluesový príbeh jednej divy

Inšpiratívny príbeh Etty James je ako z filmu. V speváčkinom živote nechýbalo hýrenie, ocenenia ani drogy.

Etta James, civilným menom Jamesetta Hawkins, nastúpila na spevácku dráhu, keď mala 14 rokov, po stretnutí s hudobníkom Johnny Otisom. Ten jej pomohol presadiť sa so skupinou The Peaches. Jej prvým sólovým hitom bola skladba All I Could Do Was Cry, po ktorej v roku 1960 nasledoval debutový album At Last!.

V 70. rokoch sa stala závislá na drogách a podľa jej slov ju heroín takmer zabil, úspešne však absolvovala liečenie a vrátila sa na hudobnú scénu.

Počas sólovej kariéry nahrala 29 štúdiových albumov a na konte má legendárne hity ako At Last, I'd Rather Go Blind či Tell Mama. Získala šesť ocenení Grammy a 17 Blues Music Awards. V roku 1993 ju uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy a v roku 2001 do Bluesovej siene slávy. V rebríčku 100 najlepších spevákov všetkých čias magazínu Rolling Stones sa umiestnila na 22. mieste a v rebríčku 100 najlepších umelcov na 62. mieste.

Pozrite si aj:

Kráľovna soulu Aretha Franklin

Patti Smith: žijúca inšpirácia z rokov kedy mala muzika zmysel

Pieseň At Last zaspievala jej obdivovateľka Beyoncé Knowles prezidentovi Barackovi Obamovi a jeho manželke na inauguračnom bále v roku 2009.

James sa do úzadia stiahla v januári 2010, keď ju prijali do nemocnice s viacerými zdravotnými problémami, zomrela o ďalšie dva roky.