Pražský triumf HB Reavis. Pošlú k zemi brutalistickú stavbu

Budova Transgasu v širšom centre Prahy padne k zemi. HB Reavis tam postaví moderný komplex.

Súbor budov Transgas na Vinohradskej v Prahe nebude kultúrnou pamiatkou. HB Reavis tak zrejme zažehnala spor o miliardový projekt.

"Na mieste dnešných troch naddimenzovaných budov Transgas vznikne hneď sedem domov, ktoré sa prispôsobia okoliu Vinohradov," uviedla spoločnosť v tlačovej správe k projektu ktorý pošle komunistickú opachu, avšak podľa historikov cennú, k zemi.

Na mieste neďaleko Václavského námestia by mala vzniknúť polyfunkčná budova podľa návrhu architektonického štúdia Jakub Cigler Architekti.

O tom, že minister Daniel Herman (KDU-ČSL) zastavil konanie o preskúmaní, a tým aj dočasné pamiatkovú ochranu budov, informoval Biztweet.

Minister rozhodol, že nehnuteľnosti sú nevhodne začlenené do okolia. Prehlasovanie architektúry druhej polovice 20. storočia za pamiatky je často kontroverzné, je ale dnes jedinou možnosťou, ako domy zachrániť. Na architektúru druhej polovice 20. storočia nemajú jednotný názor ani odborníci, niektorí by ju chránili bezvýhradne, iní výberovo, podľa ďalších zase kvôli vtedy používaným technológiám je dnes nevyužiteľná.

HB Reavis po odpore štátu oznámila, že ak mu znemožní objekt zdemolovať a tým aj následnú výstavbu administratívneho komplexu, poženie prípad pred súd. V arbitráži by vraj požadoval náhradu vzniknutých škôd - viac ako pol miliardy českých korún.

Podnet na vyhlásenie Transgas pamiatkou dal ministerstvu Klub Za starú Prahu. Národný pamiatkový ústav (NPU) a pamiatkari pražského magistrátu sa k návrhu vyjadrili negatívne a ministerstvo na konci minulého roka rozhodlo, že Transgas štatút pamiatky nezíska.

Čítajte aj:

HB Reavis hrozí Česku súdom. Štát zvažuje stopku pražského projektu

HB Reavis s novými nájomníkmi v Poľsku

HB Reavis v Poľsku emitovala dlhopisy. Získala asi 52 miliónov

"Negatívne stanovisko k návrhu vyhlásiť Transgas pamiatkou vydalo zvláštne pražské pracovisko NPU. Pod generálnym riaditeľstvom ústavu však funguje komisia, ktorá sa zaoberá špeciálne povojnovými pamiatkami. Tá pôvodné rozhodnutie NPU revidovala a vyjadrila sa k nemu inak," uviedol pre Denník Referendum Pavel Bachtík z generálneho riaditeľstva pamiatkarského úradu.

Ako už Biztweet uviedol, v okolí projektu už dokonca začali prípravné práce. Bývalý Centrálny dispečing tranzitného plynovodu na Vinohradskej ulici v Prahe, ktorý developerská skupina HB Reavis odkúpila od spoločnosti ČEZ, mal bude zdemolovaný. Demolované majú byť objekty bývalého Tranzitného plynovodu a Federálneho ministerstva palív.

Podľa dokumentácie chce HB Reavis realizovať administratívnu budovu so šiestimi až ôsmimi nadzemnými podlažiami a dvoma až troma podzemnými podlažiami. Novinkou, ktorá obyvateľov okolitých budov poteší bude ďalších 220 parkovacích miest.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope